Najczęściej wykonywane są zabiegi poprawiające wygląd typu: korekta zmarszczek i przebarwień, poprawienie jędrności skóry, korekcja nadmiernej wagi czy poprawa wyglądu piersi czy nosa. Obecnie w gabinetach można spotkać zarówno osoby bardzo młode jak i w kwiecie wieku.

Reklama

Jak pokazują wyniki badań, zrealizowanych między innymi przez Centrum Okulistyczne Nowy Wzrok, zapominamy jednak o kluczowym elemencie wpływającym bezpośrednio na nasz wygląd, którym jest dobra kondycja zdrowia i stan jednego z najważniejszych organów poznawczych – wzroku.

Badanie wykonane przez CBOS, na zlecenie Nowego Wzroku potwierdza, iż ponad jedna trzecia respondentów badała wzrok ponad dwa lata temu, a 7 % ankietowanych zadeklarowało, że nigdy nie badało swoich oczu. Aż 85 % Polaków nie wie co to jest presbiopia, czyli naturalny proces starzenia się oczu. Nie dziwi więc fakt, iż aktualnie blisko połowa Polaków ma problemy ze wzrokiem. Najczęstsze wady to krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm oraz starczowzroczność.

Aktualnie coraz dłużej pracujemy i wypoczywamy przed monitorami komputera, intensywnie użytkujemy telefony i tablety, oglądamy telewizję do późnych godzin wieczornych, spędzamy niezliczone godziny przed konsolami do gier oraz mamy zły nawyk czytania gazet przy sztucznym świetle. Dlatego profilaktyka oczu jest szczególnie ważna, jeśli chcemy mieć dobry wzrok do późnej starości.

Gdy pojawi się już wada wzroku, współcześnie niezwykły rozwój medycyny pozwala na szybkie jej rozpoznanie i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Połączenie wiedzy medycznej z rozwojem nowych technologii stwarza szansę na podjęcie efektywnej i komfortowej walki z wadami wzroku.

Innowacyjne metody korekcji wad wzroku

Innowacyjnym rozwiązaniem w walce o dobry wzrok jest zastosowanie ortokorekcji. To wciąż bardzo mało znana w Polsce, niechirurgiczna metoda korekcji krótkowzroczności i niewielkiego astygmatyzmu, która polega na modelowaniu kształtu rogówki oka za pomocą najnowszej generacji soczewek ortokeratologicznych zw. OrtoK podczas snu. - Cały proces korekcji odbywa się podczas snu dzięki czemu w ciągu dnia pacjent widzi dobrze bez użycia tradycyjnych soczewek kontaktowych czy okularów. Dodatkowo cały proces jest odwracalny co oznacza, że po zaprzestaniu stosowania ortosoczewek rogówka wraca do swojego pierwotnego kształtu i można ponownie zacząć nosić szkła kontaktowe lub okulary - tłumaczy optometrysta, Piotr Toczołowski z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Prosta czynność, jaką jest założenie soczewek przed położeniem się do snu, zapewnia korekcję wady wzroku na 16 – 40 godzin w ciągu dnia, w zależności od tego jak duża jest wada wzroku oraz jak długo są one stosowane. Takie rozwiązanie dla wielu osób jest dobrą alternatywą, gdy tradycyjne okulary bądź soczewki przeszkadzają w codziennym uprawianiu sportów, pracy w warunkach dużej suchości powietrza (nawiew, klimatyzacja, ogrzewanie) czy spędzaniu wiele godzin za kierownicą samochodu oraz przy monitorze komputera.

Reklama

W Polsce już od lat dostępne są również metody laserowej korekcji wad wzroku, które polegają na modelowaniu kształtu rogówki za pomocą wiązki lasera. Są to nowoczesne i bardzo precyzyjne zabiegi mikrochirurgiczne korygujące krótkowzroczność, nadwzroczność i astygmatyzm. Celem zabiegów jest trwała korekcja wady wzroku. W większości przypadków wady koryguje się całkowicie, a pacjent może na zawsze uwolnić się od okularów.

- Dla pacjenta jest to metoda bardzo komfortowa, ponieważ zabieg jest całkowicie bezbolesny, trwa bardzo krótko. Samo działanie lasera na oko zajmuje raptem 15 sekund i daje natychmiastowe rezultaty, zauważalne już po kilku godzinach – wyjaśnia lek. med. Robert Matusik z Centrum Okulistycznego Nowy Wzrok.

Racjonalna dbałość o zdrowie i o jeden z najważniejszych organów poznawczych jakim są oczy, jest niezwykle ważna w czasach, kiedy na nasz wzrok wpływa coraz więcej szkodliwych czynników zewnętrznych. Mając więc na uwadze dobre samopoczucie i komfort życia, warto zacząć od zadbania o nasze oczy, a dopiero potem zastanowić się co możemy poprawić w swoim zewnętrznym wyglądzie.