- W przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej pakiet niewiele zmienił - mówi Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Według niej, chorzy z podejrzeniem nowotworu wymagają takiej samej opieki jak wcześniej - wystawienia skierowania. Podkreśliła, że nadal lekarze rodzinni nie mają tomografii, rezonansu, badań histopatologicznych, od których zależy rozpoznanie. Dysponują takimi samymi badaniami, jak wcześniej.

Reklama

Natomiast przyznaje, że pacjenci szukają informacji jak dostać się do okulisty i dermatologa. Według niej zdezorientowani przychodzą po skierowania na wizyty umówione pół roku temu. Tłumaczy, że ci pacjenci ich nie potrzebują. Natomiast, jeśli lekarz rodzinny nie poradzi sobie z leczeniem jakiegoś schorzenia z zakresu okulistyki czy dermatologii - wyda skierowanie.

Przychodnie POZ oczekują, że wkrótce będzie zmiana prawa umożliwiająca pacjentom, którzy potrzebują okularów dostanie się do lekarza bez skierowania. Dobór szkieł wymaga odpowiedniego sprzętu i wiedzy.