Praca przy komputerze uchodzi za lekką i przyjemną, ale długie godziny spędzane przed monitorem nie pozostają bez wpływu na narząd wzroku. Osoby, które z racji wykonywanego zawodu korzystają z komputera przez kilka godzin dziennie, często doświadczają bólów głowy, suchości oczu, a nawet obniżenia ostrości widzenia. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na ochronę oczu przed niekorzystnym oddziaływaniem monitora.

Reklama

Jak chronić oczy podczas pracy przy komputerze?

Jeśli spędzasz dużo czasu przed monitorem komputera, zadbaj o dobre warunki do pracy:

- Ustaw ekran komputera 45-75 centymetrów od swojej twarzy. Monitor powinien być nieco niżej od poziomu oczu, by po spojrzeniu w dal górna jego krawędź znajdowała się na wysokości wzroku. Takie ustawienie sprawi, że w czasie pracy przy komputerze twoja szyja będzie znajdowała się w naturalnej pozycji, a oczy będą się mniej męczyć dzięki konieczności spoglądania odrobinę w dół.

- Zmniejsz jasność ekranu i zwiększ kontrast między czernią i bielą, aby uniknąć konieczności wytężania wzroku podczas patrzenia w monitor.

- Regularnie oczyszczaj monitor z kurzu, aby drobne cząsteczki unoszące się nad komputerem nie podrażniały twoich oczu.

- Zadbaj o to, by otoczenie komputera było oświetlone w podobny sposób jak sam monitor. Dla oczu najbardziej korzystna jest ograniczona ilość naturalnego światła słonecznego i brak powierzchni odbijających światło. Warto rozważyć również lekkie zaciemnienie pokoju poprzez zasłonięcie okna zasłonami lub opuszczenie rolet.

- Często mrugaj – zamykając na chwilę powieki, w naturalny sposób nawilżysz oczy i uchronisz się przed ich zmęczeniem oraz podrażnieniem.

Reklama

- Jeśli nosisz okulary, skonsultuj się z okulistą w kwestii doboru szkieł odpowiednich do pracy z komputerem.

- Zaopatrz się w ekran o wysokiej rozdzielczości. Monitory starszej generacji męczą wzrok w większym stopniu niż te najnowsze, ponieważ wymagają stałego dostosowywania się oczu do pojawiających się na nich obrazów.

- Korzystaj z oprogramowania, które zmienia ustawienia kolorów w zależności od pory dnia. Wieczorem i w nocy barwy stają się lekko przygaszone, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć zmęczenia wzroku.

- Co kilkanaście minut powinieneś zrobić przerwę w patrzeniu się w monitor. Przez kilka sekund patrz na znajdujące się kilka metrów od ciebie przedmioty – jeśli masz taką możliwość, podejdź do okna i popatrz na zieleń.

- Jeżeli często pieką cię oczy, kup krople nawilżające i aplikuj je zgodnie z zaleceniami.

Dieta na zdrowe oczy

W kwestii troski o wzrok dobre nawyki to połowa sukcesu. Druga połowa to zdrowa dieta, bogata w składniki mineralne, witaminy oraz inne składniki odżywcze. Dla narządu wzroku szczególne znaczenie mają witaminy: A, C i E. Witamina A, czyli beta-karoten, to przeciwutleniacz o silnym działaniu, który neutralizuje wolne rodniki odpowiedzialne między innymi za pogorszenie wzroku. Beta-karoten znajduje się w marchwi, brzoskwiniach, pomidorach i liściastych warzywach – spożywając te produkty, mamy większe szanse na uniknięcie kurzej ślepoty, owrzodzeń rogówki i suchości oka.

Witamina C jest obecna w dużych ilościach w owocach cytrusowych, kiwi, truskawkach, czarnej porzeczce i papryce. Witamina ta wzmacnia naczynia krwionośne w obrębie narządu wzroku i chroni go przed wylewami i krwotokami, które mogą uszkodzić wzrok.

Natomiast witamina E, występująca między innymi w olejach roślinnych, korzystnie wpływa na szczelność błon komórkowych i poprawia absorpcję witaminy A.

Praca przy komputerze i problemy ze wzrokiem nie muszą iść w parze – zdrowa dieta i dobre przyzwyczajenia skutecznie zmniejszają ryzyko pogorszenia jakości widzenia.