- Stosowanie okularów przeciwsłonecznych chroni skutecznie przed ryzykiem rozwoju chorób oczu powodowanych przez promieniowanie UV. Eksponowanie oczu na wysoką dawkę promieniowania UV wywołuje oparzenie rogówki i zapalenie spojówek. Natomiast przewlekłe działanie promieniowania UV nawet o niskim nasileniu może prowadzić do rozwoju skrzydlika, zaćmy jak również raka kolczystokomórkowego rogówki i spojówki - mówi lek. Rafał Jędrzejczyk, okulista, ekspert portalu abcZdrowie. - Przewlekłe i intensywne działanie promieniowania UV może prowadzić do rozwoju zaćmy z powodu niewielkiej przemiany białek w komórkach włókien soczewki. Należy również pamiętać, że siatkówka jest w istotny sposób narażona na negatywny wpływ ze strony promieniowania UV - tłumaczy okulista.

Reklama

Ważne jest wybranie odpowiednich okularów. Lepiej nie decydować się na te z bazaru, za kilka złotych, bo mogą nie zapewniać odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Dobre okulary przeciwsłoneczne mają atest (np. CE, 89/686/EWG, PN-EN 1836+A1:2009, ISO 9001:2000, EN 166:2001), który potwierdza, że posiadają one filtry przeciwsłoneczne i spełniają stosowne normy bezpieczeństwa. Filtry występują w kilku kategoriach. I tak kategoria 1 lub 2 jest dobra, gdy nosisz okulary w pochmurne dni i w miejscach o umiarkowanym naświetleniu, kategoria 3 polecana jest osobom noszącym okulary podczas jazdy samochodem, zaś kategoria 4 zapewnia dobrą ochronę w czasie wakacji w egzotycznych krajach i przy zdobywaniu szczytów górskich.

Okulary przeciwsłoneczne powinny nosić także dzieci i osoby starsze. - Szczególnie narażona na ryzyko uszkodzeń ze strony słońca jest siatkówka u osób młodych, ponieważ nie zawiera ona jeszcze specjalnego żółtego pigmentu chroniącego siatkówkę przed wpływem szkodliwych promieni UV - mówi Rafał Jędrzejczyk. - Sama siatkówka posiada własne mechanizmy obronne tj. nabłonek barwnikowy siatkówki i błona naczyniowa , które zawierają melaninę pochłaniającą promienie UV i jednocześnie chronią siatkówkę przed uszkodzeniem tym promieniowaniem. Niestety wraz z wiekiem poziom melaniny zmniejsza się - ulega fotorozkładowi - i jednocześnie stanowi gorszą ochronę przed uszkodzeniami ze strony promieni UV. W wyniku tych wszystkich negatywnych procesów zachodzących w siatkówce pod wpływem promieniowania UV dochodzi do obumierania pręcików i czopków, ponieważ nie są one odpowiednio odżywione, co w konsekwencji może prowadzić do rozwoju zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem (AMD) - ostrzega ekspert abcZdrowie.

Według okulistów najbezpieczniejsze kolory szkieł to brązowy, szary i zielony. Czarny może powodować, że źrenice rozszerzają się i przez to dopuszczają więcej światła niż gdybyś nie miał okularów. Liczy się także kształt okularów - powinien być taki, by zapewnić ochronę okolic skroni.

Latem oprócz noszenia dobrych okularów przeciwsłonecznych ważne jest także zwrócenie uwagi na to, czy nie przyjmujemy leków, które mogą szkodzić oczom. - Stosowanie niektórych leków takich jak związki psychotropowe, antybiotyki, niesterydowe leki przeciwzapalne oraz leki ziołowe może działać jak związki fotouczulające i prowadzić do uszkodzeń siatkówki po emisji światła słonecznego - tłumaczy Rafał Jędrzejczyk.