4 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Z tej okazji w Łodzi zaprezentowano m.in. plany rozwoju Regionalnego Ośrodka Onkologicznego szpitala im. Kopernika w Łodzi.

Reklama

Według lekarzy z danych Krajowego Rejestru Nowotworów wynika, że w latach 2007-2009 liczba zachorowań na nowotwory złośliwe wzrosła w woj. łódzkim o niemal 16 proc., w porównaniu do 7-proc. wzrostu na poziomie całego kraju. Zdaniem onkologów jest to spowodowane m.in. ubóstwem i starzeniem się łódzkiego społeczeństwa.

Siedzimy tutaj na onkologicznej bombie demograficznej i epidemiologicznej. Bez wątpienia, jeśli ten bardzo niekorzystny trend się utrzyma, będzie to olbrzymie wyzwanie dla włodarzy regionu i lekarzy - powiedział na konferencji prasowej kierownik Zakładu Teleradioterapii szpitala im. Kopernika, prof. Jacek Fijuth.

Jego zdaniem bardzo ważne są działania edukacyjne w zakresie profilaktyki pierwotnej, które mają zmniejszyć ryzyko zachorowań na nowotwory, ale przede wszystkim profilaktyki wtórnej, czyli wczesnego wykrywania nowotworów.

Problemem jest to, że chorzy zgłaszają się do nas ze zbyt zaawansowaną chorobą, nie wierzą w skuteczność leczenia. Zgłaszają się do nas chorzy z tak zaawansowanymi nowotworami, jakich się nie widuje w zachodniej Europie. Leczenie takich chorych jest wielokrotnie droższe i mniej skuteczne - powiedział prof. Fijuth.

Według niego statystyki pokazują jednocześnie, że leczenie onkologiczne jest coraz bardziej skuteczne. W latach 2007-2009 liczba zgonów z powodu nowotworów złośliwych w regionie zwiększyła się tylko o 0,1 proc.

Reklama

Jeśli weźmiemy pod uwagę, że liczba nowych zachorowań wzrosła dwukrotnie bardziej niż w Polsce, a my utrzymujemy ten niski poziom liczby zgonów, to jest to sukces. To znaczy, że cały nasz wysiłek w zakresie profilaktyki, programów prozdrowotnych, ale przede wszystkim leczenia, nie idzie na marne - dodał prof. Fijuth.

Zdaniem dyrektora szpitala im. Kopernika, Wojciecha Szrajberta 2012 rok będzie przełomowym dla Regionalnego Ośrodka Onkologicznego. Zakończy się kilka inwestycji finansowanych ze środków unijnych o wartości 59 mln zł, które mają znacząco podnieść poziom leczenia. 15 mln zł zostanie przeznaczone na zakup aparatury medycznej i wyposażenia.

W pierwszym kwartale tego roku oddany zostanie do użytku nowy Oddział Brachyterapii, zakończy się przebudowa pomieszczeń dla potrzeb Pododdziału Chemioterapii Jednego Dnia oraz przebudowa pomieszczeń dla potrzeb Oddziału Chorób Rozrostowych.

W tym roku oddany zostanie do użytku nowy zespół operacyjno-zabiegowy dla potrzeb Oddziału Chirurgii Onkologicznej, powstanie też drugi oddział medycyny paliatywnej oraz zakończy się przebudowa Wojewódzkiej Przychodni Onkologicznej i pomieszczeń dla potrzeb Klinki Hematologii kierowanej przez wybitnego specjalistę, prof. Tadeusza Robaka.

To już będzie inna onkologia na terenie województwa łódzkiego, będzie na znacznie wyższym poziomie. Mamy ambicje, żeby Ośrodek Onkologiczny był jednym z najlepszych w Polsce - podkreślił dyrektor szpitala im. Kopernika.

W przyszłym roku Regionalny Ośrodek Onkologiczny w Łodzi wzbogaci się m.in. o pracownię PET. Wartość tego projektu to 35 mln zł.

Samorząd województwa łódzkiego przeznaczył w tym roku niemal 120 tys. zł na dwa programy profilaktyczne: program pozwalający na wczesną diagnostykę nowotworów piersi oraz nowotworów dróg oddechowych.

Program wykrywania wczesnych zmian nowotworowych górnych dróg oddechowych skierowany jest do mieszkańców w wieku 45-65 lat. Oferuje bezpłatne konsultacje laryngologiczne. Akcja profilaktyczna "Zdrowa kobieta - profilaktyka raka piersi" skierowana jest do kobiet w wieku 25-44 lat. Obejmuje edukację zdrowotną oraz przeprowadzenie wywiadu i klinicznego badania palpacyjnego piersi. Oprócz tego, w zależności od wskazań lekarza, pacjentka będzie miała wykonane badanie USG piersi.

Program ma być realizowany w siedmiu placówkach w: Łodzi, Zgierzu, Sieradzu, Skierniewicach, Bełchatowie, Pabianicach i Piotrkowie Tryb. W ub. roku w ramach tej akcji przebadano 1741 kobiet z regionu łódzkiego.