Program będzie realizowany do 2015 roku, ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o około jedną dziesiątą oraz zbliżyć skuteczność leczenia do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej.

Reklama

Oznacza to, że wyleczeń wśród mężczyzn powinno być około 40 procent, a wśród kobiet - około 50 procent. Realizacja programu powinna również poprawić dostępność do świadczeń zdrowotnych z zakresu onkologii.

W budżecie na 2012 rok na realizację programu zaplanowano 250 milionów złotych. Środki te będą przeznaczone m.in. na: prewencję nowotworów złośliwych, zwłaszcza będących następstwem palenia tytoniu i niewłaściwego żywienia; profilaktykę i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy i piersi; badania przesiewowe służące do wczesnego wykrywania raka jelita grubego; zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów; poprawę jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci oraz szkolenie lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii.

Działania te mają być kontynuowane w latach 2013-2014. W tym okresie na realizację programu zostanie przeznaczone rocznie co najmniej 250 milionów złotych.