Ośrodek Radioterapii i jego wyposażenie będzie kosztować 55 mln złotych. Pierwszych pacjentów przyjmie wiosną 2014 r. - poinformował marszałek województwa, Marek Woźniak. Według niego "dokument uruchamia cały proces inwestycyjny".

"W tej chwili nastąpiło przekazanie gruntu, który odda kaliski szpital na rzecz Wielkopolskiego Centrum Onkologii (WCO) w Poznaniu, które jest inwestorem całego przedsięwzięcia" - powiedział Woźniak.

Budowa Ośrodka spełnia postulaty kaliskich samorządowców i organizacji pozarządowych, m.in. miejscowego Klubu "Amazonek" - powiedziała Iwona Cieślak z biura prasowego miejscowego magistratu. Dodała, że miasto dołoży do inwestycji około 3 mln zł.

Według dyrektora WCO prof. Juliana Malickiego, wyleczalność chorób nowotworowych na Zachodzie wynosi 50-60 proc., a w Polsce zaledwie 30 proc. Wynika to głównie ze zbyt małej dostępności leczenia i z faktu zbyt późnego wykrywania choroby.

Do tej pory zabiegi chirurgii onkologicznej wykonywane są częściowo w kaliskim szpitalu, ale chemioterapii i radioterapii pacjenci muszą poddawać się tylko w dużych miastach, m.in. w odległym około 120 kilometrów Poznaniu.

"Zakładam, że z radioterapii będzie korzystać w Kaliszu kilkaset, nawet do tysiąca osób" - ocenia profesor Malicki.

Kolejne ośrodki mają powstać w przyszłości w dawnych miastach wojewódzkich: Koninie, Lesznie i Pile.