Jakie szczepionki przeciwko grypie są dostępne?

Czas pomyśleć o szczepieniach przeciwko grypie. Choć za oknem pogoda bardziej letnia niż jesienna, to jednak trzeba mieć świadomość, że na przełomie września i października rozpoczyna się w Polsce sezon epidemiczny grypy. Poprzedni był rekordowy - od września do maja Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego PZH — Państwowy Instytut Badawczy odnotował 5,85 mln zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę.

NIZP PZH — PIB
Reklama

Lekarze nieustannie powtarzają, że najlepszym sposobem na uniknięcie infekcji grypą lub jej poważnych powikłań, jest szczepienie.

W sezonie 2023/24 w Polsce dostępne są następujące szczepionki:

  • Influvac Tetra – szczepionka inaktywowana, zawierająca powierzchniowe białka wirusa grypy: hemaglutyninę i neuraminidazę (podawana przez wstrzyknięcie),
  • Vaxigrip Tetra – szczepionka inaktywowana, zawierająca rozszczepione wirusy grypy (podawana przez wstrzyknięcie),
  • FluenzTetra, żywa (atenuowana) szczepionka, zawierająca reasortanty wirusa grypy (podawana donosowo).

Szczepionki przeciwko grypie - czy są już dostępne?

  • Influvac Tetra - jest już dostępna w aptekach w całej Polsce,
  • Vaxigrip Tetra - jest dostępna w wielu aptekach,
  • Fluenz Tetra - zgodnie z zapewnieniem producenta ma się pojawić w aptekach w październiku.

Czy można szczepionkę przeciwko grypie podać w domu?

Podawana donosowo szczepionka Fluenz Tetra przeznaczona jest dla dzieci w wielu od 2 do 18 lat. W związku z tym pojawiają się pytania czy preparat może być podawany w domu.

Czy rodzice mogą ją podawać w domu? Absolutnie nie. Szczepimy w przychodni nie tylko dlatego, że robimy wkłucia, ale też dlatego, że mogą wystąpić działania niepożądane, np. alergiczne. Są one bardzo rzadkie, ale mogą wystąpić. Wtedy dobrze, żeby taka szczepionka była podana w placówce medycznej, gdzie od razu może być udzielona pomóc w razie potrzeby – wyjaśnia pediatra Monika Działowska w rozmowie z serwisem radiozet.pl

Szczepionki przeciwko grypie - komu przysługuje refundacja?

Reklama

Szczepionki przeciwko grypie znalazły się na liście darmowych leków dla dzieci i osób z grupy 65+. Od 1 września wszystkie trzy szczepionki przeciw grypie (obie podawane we wstrzyknięciu oraz donosowa) są bezpłatne dla dzieci i młodzieży w wieku 2-18 lat, natomiast dla dzieci w wieku 6 miesięcy - 2 lata oraz seniorów bezpłatne są obie szczepionki podawane domięśniowo - Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra.
Szczepionki Influvac Tetra i Vaxigrip Tetra są również bezpłatne dla kobiet w ciąży.

Refundacja szczepionki Influvac Tetra w 50 proc. dotyczy wszystkich osób mających 18-64 lata, natomiast w przypadku preparatu Vaxigrip Tetra dofinansowanie obejmuje osoby z grup ryzyka mające 18-64 lata.

szczepienia.pzh.gov.pl

Do uzyskania bezpłatnej szczepionki lub 50 proc. refundacji konieczna będzie recepta na szczepionkę przeciw grypie wystawiona przez lekarza. W tym pierwszym przypadku receptę może wystawić również farmaceuta.

Ile kosztują szczepionki w wersji pełnopłatnej?

  • Fluenz Tetra - 94,23 zł,
  • Vaxigrip Tetra - 51,85 zł,
  • Influvac Tetra - 51,40 zł.