Dzieci, których matki są zakażone HIV, mają 99 proc. szansy na urodzenie się zdrowymi. Jest to związane z bardzo skuteczną terapią antyretrowirusową, jak również ze stosowaniem całej procedury w okresie porodu - tłumaczy dr Justyna Kowalska z Wojewódzkiego Szpitala Zakaźnego w Warszawie w rozmowie z agencją Newseria Lifestyle.

Reklama

W przypadku wczesnej diagnozy i odpowiedniej terapii długość i jakość życia chorych na HIV jest taka sama jak w przypadku osób zdrowych. Leki antyretrowirusowe są w Polsce całkowicie refundowane. Wciąż jednak zbyt mało osób decyduje się na test, żyjąc w nieświadomości zakażenia i stwarzając zagrożenie dla siebie i innych.

Każda leczona osoba, która zgłasza się w odpowiednim czasie, może liczyć na to, że jej stan zdrowia się nie pogorszy, a jakość i długość życia będzie taka sama jak osoby niezakażonej - mówi dr Kowalska.

Oprócz szybkiego podjęcia terapii, wczesna diagnoza umożliwia wyeliminowanie ryzyka przeniesienia zakażenia na innych.

Według Krajowego Centrum ds. AIDS, w Polsce zarejestrowano ponad 17 tys. zakażeń HIV. Szacuje się, że od 50 do 70% osób żyje w nieświadomości zakażenia. Dlatego też bardzo istotne są szeroko zakrojone, społeczne programy testowania, które mogłyby znacznie obniżyć liczbę nowych zakażeń.