Rzecznik NFZ powiedział IAR, że dziś wszystkie oddziały wojewódzkie Funduszu zakończyły kontraktowanie usług na leczenie szpitalne. Najdłużej negocjacje trwały na Mazowszu i Śląsku. Andrzej Troszyński podkreślił, że pacjenci mogą być spokojni, mają zapewnioną opieką medyczną w przyszłym roku.

Reklama

Rzecznik NFZ dodał, że priorytetem Funduszu w 2014 roku będzie między innymi zwiększenie roli ambulatoryjnej opieki specjalistycznej, objęcie większej liczby dzieci i młodzieży badaniami bilansowymi, chemioterapia jednego dnia, zwiększenie dostępności do rehabilitacji kardiologicznej oraz poprawia opieki psychiatrycznej i leczenia uzależnień.

Andrzej Troszyński dodał, że również warunki finansowania podstawowej opieki zdrowotnej zostały uzgodnione. Obecnie trwają czynności formalne związane z podpisywaniem umów przez lekarzy rodzinnych.

Zgodnie z planem finansowym na przyszły rok, pieniędzy jest tyle samo, co w tym roku. NFZ wyda na świadczenia opieki zdrowotnej ponad 63 miliardy złotych, w tym na leczenie szpitalne prawie 30 miliardów.