W Polsce blisko 7 procent dzieci rodzi się przedwcześnie. Wymaga to zapewnienia lepszej opieki medycznej tym pacjentom. Starają się o to neonatolodzy, którzy na co dzień zajmują się wcześniakami. Przygotowali oni projekt kompleksowej opieki nad tymi dziećmi.

Reklama

Profesor Ewa Helwich, krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii mówi, że wytypowano 26 ośrodków, które zajmą się leczeniem wcześniaków. Konsultacje specjalistów ma koordynować jedna osoba, która będzie zajmować się małym pacjentem. Jednego dnia dziecko zbada neonatolog, neurolog w obecności rehabilitanta oraz okulista - wyjaśnia prof. Helwich. Wyniki konsultacji i propozycje dalszego postępowania rodzice otrzymają za pośrednictwem poczty. Profesor ma nadzieję, że taki model wejdzie w życie za 2-3 lata.

Bożena Cieślak-Osik, psycholog, podkreśla, że rodzice dzieci przedwcześnie urodzonych boją się o ich zdrowie. Jest to pierwsze pytanie, które zadają lekarzom, ale nikt nie jest w stanie udzielić takiej odpowiedzi zaraz po urodzeniu się dziecka.

Według specjalistów, często przedwcześnie rodzą się dzieci z tak zwanych ciąż mnogich, których jest więcej wraz z rozwojem technik wspomaganego rozrodu.