Mimo rozwoju medycyny, co roku rodzą się tysiące dzieci dotknięte tą chorobą, a wielu rodziców wciąż nie zdaje sobie sprawy, czym może skutkować picie alkoholu w czasie ciąży.

Reklama

9 września obchodzony jest Światowy Dzień FAS. Celem jego ustanowienia było właśnie zwiększenie świadomości społecznej na temat skutków tej groźnej choroby.

Spożywanie alkoholu w czasie ciąży jest szczególnie szkodliwe dla mózgu dziecka i jego rozwoju psychicznego, ale FAS wpływa również na inne aspekty jego zdrowia - wyjaśnia Magdalena Borkowska z Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. - Objawy tej choroby mogą być różnorakie. Czasami trudno jest połączyć na przykład zaburzenia koncentracji u dziecka z piciem przez matkę alkoholu w ciąży. Dlatego tak trudno jest postawić trafną diagnozę - tłumaczyła ekspertka.

Magdalena Borkowska podkreślała, że FAS nie dotyczy tylko rodzin, w których jest problem z alkoholem. - Nawet niewielka ilość alkoholu jest szkodliwa dla płodu, dlatego będąc w ciąży, lepiej wybrać abstynencję - zaznaczyła.

Szacuje się, że tylko w Polsce co roku rodzi się około tysiąc dzieci z FAS.

Reklama