Ginekolog profesor Rafał Kurzawa - Kierownik Kliniki Medycyny Rozrodu i Ginekologii Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego wyjaśnia, że głównym czynnikiem wpływającym na płodność jest wiek kobiety. Jeszcze w latach 90. Polki rodziły pierwsze dziecko w wieku 25 lat, obecnie - 29 lat. Jeżeli kobieta odkłada decyzję o macierzyństwie, może mieć kłopoty z zajściem w ciążę - podkreśla profesor Kurzawa.

Reklama

Na płodność ma też ogromny wpływ styl życia, stres, palenie papierosów oraz otyłość.

Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu profesor Sławomir Wołczyński podkreśla, że w przypadku kobiet niepłodność może być związana z zaburzeniami cyku, zaburzeniami hormonalnymi, endometriozą i stanami zapalnymi. Jednak u części pacjentów trudno wyjaśnić, jaka jest przyczyna niepłodności.

Zmniejsza się też płodność mężczyzn. Sto lat temu przeciętny Europejczyk miał prawie dziesięciokrotnie więcej plemników w jednym mililitrze nasienia niż współcześni panowie.

Eksperci podkreślają, że zaledwie 2 procent par cierpiących na niepłodność wymaga leczenia poprzez zapłodnienie pozaustrojowe. W Polsce od lipca działa rządowy program refundacji in vitro.

Reklama