Ze statystyk wynika, że średnio co 4,5 minuty na świecie rodzi się dziecko z wadą wrodzoną. Znaczna część tego typu nieprawidłowości może zostać wykryta i leczona już w trakcie ciąży bądź tuż po urodzeniu. Dlatego też zaleca się, aby ciężarne kobiety poddawały się badaniom prenatalnym. Ich wyniki są bowiem cennym źródłem informacji o stanie zdrowia przyszłej matki oraz jej pociechy. Pozwalają stwierdzić, czy ciąża przebiega prawidłowo, a także przebadać dziecko pod kątem ryzyka wystąpienia wad wrodzonych czy chorób genetycznych, takich jak: zespół Downa, Edwardsa, Patau, Turnera, rozszczep kręgosłupa, bezczaszkowie czy wady serca.

Reklama

Prostym i nieinwazyjnym badaniem przeprowadzanym w trakcie ciąży jest USG. W poznańskim Szpitalu Med Polonia jest ono wykonywane za pomocą aparatu ultrasonograficznego Voluson E6 firmy GE Medical Systems. - To nowoczesny sprzęt gwarantujący doskonałą jakość obrazu. Dzięki temu lekarz może dokładnie ocenić płód, analizując jego budowę anatomiczną i przepływy naczyniowe zarówno u matki, jak i u dziecka, a także zwracając uwagę na ewentualne anomalie już podczas pierwszego trymestru ciąży. W trakcie takiego badania wykonujemy też pomiary biometryczne płodu, by sprawdzić, czy prawidłowo się rozwija - wyjaśnia lek. med. Grzegorz Małecki, ginekolog z Med Polonii.

W Med Polonii przyszłe mamy mogą poddać się również testom biochemicznym PAPP-A oraz beta-hCG. - Są one wykonywane z krwi pobranej od przyszłej matki. Za ich pomocą w pierwszym trymestrze ciąży możemy z dużo większą dokładnością obliczyć, czy u dziecka istnieje ryzyko wystąpienia wad genetycznych - mówi lek. med. Grzegorz Małecki z Med Polonii. - W drugim trymestrze przeprowadzana jest z kolei drobiazgowa analiza anatomii płodu, z szczególnym uwzględnieniem budowy serca, oraz badanie przepływów naczyniowych wykonywanych metodą Dopplera - dodaje.