Przyszłe mamy nieraz narzekają, że mają problemy ze spaniem. Trudno jest im wygodnie ułożyć się na łóżku, a sen zakłócają dolegliwości ciążowe. Sytuacji nie ułatwia fakt, że w ich stanie pewne pozycje podczas snu są zakazane. Jedną z tych zakazanych pozycji jest bez wątpienie leżenie na plecach.

Potwierdziły to najnowsze badania naukowców z University of Michigan przeprowadzone w Ghanie w Afryce, gdzie rodzi się od 20 do 50 martwych dzieci na tysiąc porodów, podczas gdy w Wielkiej Brytanii ten odsetek wynosi 3,5.

Jak czytamy w "Daily Telegraph", kobiety w ciąży, które śpią na plecach, ryzykują urodzeniem martwego dziecka. Zagrożenie jest tak wysokie, że lekarze powinni informować o nim wszystkie przyszłe mamy. Według autorów badania, więcej niż jednej czwartej przypadków urodzenia martwego dziecka można zapobiec jedynie przez zalecenie lekarskie, by ciężarna nie spała na plecach. Naukowcy zwracają uwagę także na fakt, że spanie na plecach w ciąży wiąże się z ryzykiem urodzenia dziecka z niską wagą urodzeniową.

Za najzdrowszą pozycję do spania w ciąży uważa się ułożenie na lewym boku. Spanie na wznak jest niebezpieczne, bo macica uciska naczynia krwionośne, co utrudnia krążenie krwi i zaburza przepływ substancji odżywczych przez łożysko do dziecka.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>