Małe dzieci, które oglądają telewizję przez trzy lub więcej godzin dziennie, niewystarczająco rozwijają się społecznie, co może w przyszłości skutkować między innymi tym, że będą bardziej agresywne i nie będą umiały nawiązywać kontaktów z innymi - ostrzegają naukowcy z Glasgow University na łamach "Archives of Disease in Childhood".

Reklama

Naukowcy zaprosili do badania matki w sumie ponad 11 tysięcy dzieci. Pytali je o to, ile godzin dziennie ich pociechy spędzają przed telewizorem lub grają w gry wideo. Interesowali się również tym, czy maluchy mają problemy z koncentracją uwagi, relacjami z innymi dziećmi oraz panowaniem nad swoimi emocjami.

Okazało się, że 15 procent pięciolatków, którzy spędzają co najmniej trzy godziny dziennie przed telewizorem, w przyszłości, w wieku lat 7, będzie wykazywało zachowania aspołeczne.

Co ciekawe, badacze zaobserwowali, że spędzanie czasu przed komputerem i granie w gry wideo nie ma znaczącego wpływu na zachowanie dziecka we wczesnym dzieciństwie i późniejszych latach życia - czytamy w "Daily Telegraph".

Jaki może wytłumaczyć, że oglądanie TV ma wpływ na wystąpienie problemów z zachowaniem dziecka? Według naukowców dzieci, które spędzają czas przed telewizorem, często mają problemy z zasypianiem i snem oraz są za mało aktywne fizycznie. To bez wątpienia ma wpływ na ich zachowanie.

Badanie wykazało, ze prawie dwie trzecie pięciolatków ogląda telewizję od jednej do trzech godzin dziennie. A tylko 2 procent dzieci w wieku pięciu lat nie ogląda telewizji w ogóle.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>