Dziecko może zacząć samodzielnie chodzić, zarówno gdy skończy dziewięć miesięcy, jak i półtora roku. W obu przypadkach mówimy o prawidłowym rozwoju malca i rodzice nie mają powodu do niepokoju. Co więcej, wiek, w jakim dziecko postawi pierwsze kroki nie świadczy o jego lepszej koordynacji ruchowej czy inteligencji ani też nie będzie miało wpływu na jego późniejszy rozwój - wynika z badań naukowców z Dziecięcego Szpitala w Zurychu w Szwajcarii.
Szwajcarzy objęli badaniem 222 zdrowe dzieci od urodzenia po skończenie 18 lat. Śledzili ich rozwój, mając na uwadze naukę chodzenia jako jeden z kamieni milowych rozwoju dziecka. Badania równowagi, koordynacji i inteligencji przeprowadzali kilkakrotnie w ciągu pierwszych dwóch lat życia maluchów i następnie regularnie aż do osiągnięcia przez nich dorosłości.
Okazało się, że dzieci, które postawiły pierwsze kroki bardzo wcześnie wcale nie były w przyszłości lepiej skoordynowane czy bardziej inteligentne od rówieśników, którzy zaczęli chodzić stosunkowo późno.
Wyniki badań zostały opublikowane na łamach "Acta Paediatrica".
Pediatrzy przypominają, że warto skonsultować się ze specjalistą, jeśli dziecko skończyło 18 miesięcy, ale nadal nie chodzi.
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>