Brytyjscy uczeni mają dobre informacje dla kobiet, które zostały (bądź planują zostać) mamami po 40. roku życia. Podczas konferencji The Royal College of Paediatrics and Child Health w Glasgow zaprezentowali wyniki swoich badań z udziałem 1100 dzieci matek po 40. roku życia oraz 38000 dzieci młodszych matek. Okazuje się, że dzieci starszych mam są zdrowsze, inteligentniejsze i rzadziej ulegają wypadkom oraz wymagają opieki szpitalnej niż ich rówieśnicy, których mamy są młodsze - informuje „Daily Mail”.

Reklama

Badaniem były objęte dzieci w wieku od 9 miesięcy do 5 lat. Te, których mamy miały ponad 40 lat, mogły pochwalić się bogatszym słownictwem oraz wyższym ilorazem inteligencji w testach IQ w porównaniu do dzieci, których mamy były młodsze.

Według autorów badania starsze matki dobrze sobie radzą z wychowywaniem dzieci, są przy tym mniej impulsywne i spokojniejsze niż młodsze matki.

Z roku na rok rośnie liczba kobiet, które decydują się na późne macierzyństwo. W Wielkiej Brytanii w ciągu dekady liczba matek rodzących po 40. roku życia prawie się podwoiła: wzrosła z 15 tys. w 2000 r. do 27 tys. w 2010 r.

Eksperci przypominają, że ciąża w późniejszym wieku obarczona jest ryzykiem zachorowania na cukrzycę ciążową oraz stan przedrzucawkowy.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>