Naukowcy nie ustają w poszukiwaniu przyczyn plagi otyłości. Tym razem uczeni z Boston Children's Hospital w Massachusetts wzięli pod lupę dzieci. Na łamach "Archives of Disease in Childhood" dowodzą, że maluchy są narażone na otyłość bardziej, jeśli powitały świat w wyniku porodu operacyjnego. Odsetek otyłych dzieci w wieku do 3 lat był dwukrotnie wyższy w przypadku tych, które urodziły się przez cesarskie cięcie.

Reklama

Czytaj także: Przedszkolak przy piersi. Nie za długo? >>>

Uczeni wysnuli te wnioski po obserwacji 1255 kobiet i ich dzieci w latach 1999-2002. Badanie zaczynało się przed 22. tygodniem ciąży, a następnie dzieci ważono tuż po urodzeniu i w trzecim roku ich życia. Co istotne, 25 procent dzieci powitało świat w wyniku cesarki. I wśród tych maluchów w trzecim roku życia otyłych było 15,7 proc., zaś wśród dzieci urodzonych naturalnie otyłych było zaledwie 7,5 proc.

Jak podaje serwis BBC News, omawiający wyniki badań, statystycznie większość kobiet, które miały cesarskie cięcie, ważyło więcej niż kobiety rodzące naturalnie. Otyłość matki mogła mieć wpływ na otyłość dziecka.

Uczeni zwracają uwagę na jeszcze jeden aspekt. Otóż rodzaj porodu może mieć wpływ na bakterie w jelitach dziecka, czyli również na sposób trawienia pokarmów.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>