Jedna okładka tygodnika „Time”, która wprowadza do tematu attachment parenting (tzw. rodzicielstwo bliskości) i zaczepne pytanie ”Are you mom enough?” („Czy jesteś wystarczająco dobrą mamą”), a tyle matek, lekarzy, ekspertów postanowiło zająć w jej sprawie głos. Wszystko rozbija się o zdjęcie (wykonane przez Martina Schoellera) matki karmiącej prawie 4-letniego chłopca. Nie ma tu podstawionych osób, lecz to realna rodzina: 26-letnia matka Jamie Lynne Grumet oraz jej prawie 4-letni synek Aram. Przez to temat staje się jeszcze bardziej gorący.

Reklama

Czytaj także: Pół roku karmienia piersią? Mamy mówią "nie" >>>

Zdjęcie matki karmiącej przedszkolaka wywołuje skrajne emocje. Od poklasku za ogromne poświęcenie mamy po oburzenie jej egoistycznym (robi to dla siebie, nie dla dziecka!) podejściem do macierzyństwa.

"Time" porusza temat tzw. rodzicielstwa bliskości, które zakłada również karmienie piersią tak długie, jak długo chce tego dziecko / AP / Uncredited

Nie pogodzimy obu stron. Sam temat karmienia piersią wzbudza skrajne emocje i wywołuje kontrowersyjne dyskusje wśród matek, nawet tylko tych karmiących piersią. Tym razem nie zastanawiają się one, czy karmić piersią, ale czy wieloletnie karmienie piersią jest aby na pewno dobre dla dziecka.

Na pewno mleko mamy nie ma sobie równych i jest najlepszym pokarmem dla dziecka. Poza tym karmienie naturalne pomaga kobiecie w okresie połogu i w powrocie do formy po ciąży. Ale czy trzeba karmić ponad 3-lata, tak jak bohaterka okładki „Time'a”?

Według oficjalnych zaleceń wydanych przez WHO (Światowa Organizacja Zdrowia), mama powinna karmić dziecko wyłącznie piersią przez pierwsze 6 miesięcy życia niemowlęcia. Następie wprowadza się do diety malca stałe pokarmy, a mleko mamy może stanowić ich uzupełnienie. Jak długo przystawiać do piersi? Pediatrzy i doradcy laktacyjni zalecają „jak najdłużej”, czyli tyle czasu, ile chce mama i dziecko. Takie same zdanie mają eksperci z Europejskiego Towarzystwa Gastroenterologii Hepatologii i Żywienia Dzieci. Ale już psychologowie mogą mieć inne opinie i wykazują, że zbyt długie karmienie piersią dziecka (np. ponad 2-letniego) może zaburzać jego rozwój psychiczny.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>

Trwa ładowanie wpisu