Badania naukowców z Wageningen Universit w Holandii (opublikowane na łamach „American Journal of Clinical Nutrition”) wykazały, że spożywanie bardziej chrupiących potraw może być kluczem do utraty wagi. Okazuje się, że spożywamy nawet o 26 proc. mniej kalorii, gdy nasz posiłek ma konsystencję wymagającą dokładnego przeżuwania.

Reklama

Intensywne żucie sprawia, że jemy wolniej i, spożywając mniejszą porcję, szybciej czujemy się syci. Odchodzimy więc od stołu, spożywając o jedną piątą mniej pokarmu, niż gdybyśmy jedli posiłek o miłej, miękkiej konsystencji. Tak wynika z obserwacji 50 osób, podzielonych na cztery grupy, z których dwie jadły obiad złożony z produktów ultraprzetworzonych oraz dwie – obiad z produktów minimalnie przetworzonych (twardsze i bardziej chrupiące).

Badanie wykazało, że uczestnicy spożywali o 26 procent mniej kalorii, gdy obiad wymagał mocniejszego przeżuwania i nie można było go szybko połknąć, niezależnie od stopnia przetworzenia produktów. Najmniejsza średnia ilość spożytych kalorii, wynosząca 483, odnotowana została, gdy uczestnicy jedli twardy, minimalnie przetworzony posiłek. Dla porównania: 790 kcal spożywali wolontariusze, którzy mieli miękki, ultraprzetworzony posiłek.

„Twardsze” posiłki zawierały składniki, takie jak gotowany ryż zamiast miękkiego puree ziemniaczanego, chrupiącą sałatkę zamiast sałatki coleslaw i pierś z kurczaka zamiast kotletów rybnych.

Reklama

Inne „twarde” produkty to świeże jabłko (zamiast miękkiego mango z puszki), gęsty, niearomatyzowany jogurt (zamiast słodkiego napoju jogurtowego) i grudkowata salsa pomidorowa (zamiast sosu tatarskiego).

Choć obiady miały tę samą kaloryczność i były podobnie oceniane pod względem smaku, uczestnicy eksperymentu spożywali mniej kalorii (około 300 mniej), gdy na ich talerzach były twardsze, bardziej chrupiące produkty. Jedli ich mniej, ponieważ musieli dłużej je żuć przed połknięciem, co spowalniało tempo jedzenia nawet o połowę.

Naukowcy uważają, że wolniejsze tempo jedzenia pozwala nam śledzić ilość spożywanego jedzenia i szybciej pojawia się uczucie sytości.

Profesor Ciarán Forde, główny autor badania z Uniwersytetu w Wageningen w Holandii, stwierdził: Mamy dowody z wieloletnich badań, że wybieranie tekstury zachęcającej do wolniejszego jedzenia, takiej jak żywność bardziej chrupiąca, twardsza lub wymagająca więcej żucia, może pomóc w spożywaniu mniejszej ilości kalorii przy jednoczesnym zachowaniu poczucia sytości i zadowolenia z jedzenia.