Kurki mają delikatny spam, pasują do wielu potraw i przyrządza się jerl bajecznie prosto. Ale czy kurki są zdrowe?
Kurki są bogate w wiele cennych witamin i składników odżywczych:
Kurki zawierają witaminę D. Przyjmuje się, że są jednym z najlepszych źródeł naturalnej witaminy D. Witamina D jest ważna dla zdrowia kości i układu odpornościowego, odgrywa ważną rolę w profilaktyce depresji.
Kurki zawierają witaminy z grupy B, które korzystnie wpływają na układ nerwowy, poprawiają nastrój i koncentrację.
Kurki zawierają błonnik, który usprawnia działanie układu pokarmowego i reguluje poziom cukru we krwi. Jest niezbędny w diecie osób odchudzających się, bo zapewnia uczucie sytości na dłużej.
Kurki zawierają antyoksydanty, takie jak witamina C i selen, które pomagają w ochronie komórek przed uszkodzeniem. Spowalniają proces starzenia się organizmu i zapobiegają rozwojowi nowotworów.
Kurki zawierają białko, które jest ważne dla budowy i naprawy tkanek w organizmie.
Kurki zawierają minerały, takie jak potas, fosfor i magnez, które są ważne dla zdrowia kości, mięśni i układu nerwowego.
Dodatkowo kurki są niskokaloryczne.
Kurki nie powinny zdominować diety osób z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak toczeń rumieniowaty układowy, reumatoidalne zapalenie stawów lub choroba Hashimoto, bo mogą pogorszyć objawy tych chorób. Poza tym jedzenie kurek częste i w dużych ilościach może powodować problemy trawienne u niektórych osób. Sygnałem alarmowym są wówczas bóle brzucha, wzdęcia, biegunki lub nudności po posiłku.
Kurki, jak każde grzyby, powinny rzadko gościć na talerzach osób zmagających się z problemami z wątrobą. Nie powinny ich jeść także małe dzieci.