Niedoczynność tarczycy to uciążliwe schorzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie. Powoduje bezsenność i zaburzenia pamięci. Sprawia, że jesteśmy zmęczeni i mamy kiepski nastrój. Wpływa na problemy gastryczne i przybieranie na wadze. Leczenie, polegające na przyjmowaniu syntetycznych hormonów tarczycy, by uzupełnić ich niedobory w organizmie, można wspomóc odpowiednią dietą.
Tych składników potrzebuje tarczyca
- Jod jest niezbędny do produkcji hormonów tarczycy. Znajduje się w soli jodowanej, ale należy uważać z jej ilością w codziennej diecie. Źródłem jodu w diecie są też ryby morskie, tj. makrela i dorsz.
- Selen jest niezbędny do funkcjonowania tarczycy, a gdy jest go za mało znacznie słabnie układ odpornościowy, może rozwinąć się choroba Hashimoto. Selen pobudza też metabolizm i usprawnia pracę serca, co ważne w przypadku osób z niedoczynnością tarczycy. W selen obfitują ryby, produkty mleczne i zbożowe, jak również czosnek i orzechy brazylijskie.
- Cynk bierze udział w procesie syntezy hormonów tarczycy. Znajduje się w wątróbce, serze żółtym, kaszy gryczanej, jajach, pestkach dyni i słonecznika.
- Żelazo jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Głównym jego źródłem są mięso, suche nasiona roślin strączkowych i zielone warzywa liściaste. Aby zwiększyć przyswajalność żelaza, warto łączyć je w posiłku z witaminą C, czyli np. popijać go sokiem z cytrusów.
- Witamina D3 reguluje funkcję wydzielniczą tarczycy. Lekarze obserwują u pacjentów z niedoczynnością tarczycy niedobory witaminy D3, stąd wskazania, by zadbać o dietę, która dostarcza tej witaminy. Dobrym źródłem są tłuste ryby morskie, oleje roślinne, żółtko jaj i grzyby.
Dieta na zaparcia
Zaparcia często dokuczają osobom z niedoczynnością tarczycy. Dlatego istotne jest im zapobieganie, w czym pomaga odpowiednia dieta. Jej ważnym składnikiem jest błonnik usprawniający perystaltykę jelit, a do tego zapewniający sytość na długo (co chroni przed podjadaniem np. słodyczy, które sprzyjają zaparciom). Dobrym źródłem błonnika są surowe warzywa, produkty pełnoziarniste, otręby.
Uwaga na kaloryczność dań
Niedoczynność tarczycy łączy się ze słabszym metabolizmem i większą tendencją do tycia. Warto zadbać o pełnowartościowe białko, które zapobiega niekontrolowanemu przybieraniu na wadze. Jego źródłem niech będą ryby morskie, jaja, produkty mleczne i chude mięso.
Tego lepiej unikaj
Warzywa kapustne, krzyżowe (kalafior, brokuł) i orzechy ziemne lepiej ograniczyć, bo zawierają substancje wolotwórcze, które mogą zaburzać wchłanianie jodu z diety.
Śniadanie w trzech odsłonach
Aby usprawnić metabolizm, mieć więcej energii już na starcie dnia oraz zyskać dobre samopoczucie, warto zjeść pożywne śniadanie.
- Do ugotowanej na wodzie kaszy jaglanej dodaj starte jabłko i cynamon, który ma działanie rozgrzewające.
- Połącz rukolę z pomidorkami koktajlowymi i gruszką, dodaj garść orzechów włoskich, dopraw solą jodowaną i chili, skrop oliwą.
- Zblenduj banana ze szklanką mleka kokosowego, łyżką płatków owsianych i łyżką kakao.