Naukowcy z Wake Forest University w Stanach Zjednoczonych szukali sposobu na oszukanie czasu i zapewnienie osobom w starszym wieku jak najlepszych zdolności poznawczych. W tym celu sprawdzali, jak picie soku z buraków wpływa na działanie mózgu. Napój serwowany był wolontariuszom w wieku 55 lat zawsze przed umiarkowanymi ćwiczeniami.

Reklama

Okazało się, że sok z buraków może być kluczem do zachowania dobrej pamięci i usprawnienia działania mózgu. Jeśli jest regularnie spożywany, chroni przed demencją. To zasługa zawartych w nim azotanów, które nie tylko pełnią funkcję neuromodulatora w ośrodkowym układzie nerwowym, lecz również zwiększają miejscowy przepływ krwi w mózgu. Ich działanie jest skuteczniejsze, jeśli połączymy je z wysiłkiem fizycznym.

W badaniu wzięło udział 26 osób, które nie miały problemów kardiologicznych. Niektóre z ich otrzymywały sok z buraka, inne np. wodę na godzinę przed wysiłkiem fizycznym polegającym na chodzeniu przez 50 minut po bieżni. Ćwiczenie były powtarzane trzy razy w tygodniu przez sześć tygodni.

Wcześniejsze badania (przeprowadzone przez uczonych z Queen Mary University of London) wykazały, że już zaledwie jedna szklanka (250 ml) soku z buraków obniża ciśnienie krwi.

Reklama