Demencja starcza, inaczej otępienie, upośledza działanie mózgu. Osoby nią dotknięte mają problemy z zapamiętywaniem, liczeniem, czytaniem, mówieniem, a nawet okazywaniem emocji. Dodatkowo nie radzą sobie z orientacją w terenie, wolniej myślą, a nawet nie rozumieją prostych poleceń. Mogą nie rozpoznawać bliskich, zapominać imiona i nazwy przedmiotów codziennego użytku. W efekcie chorzy nie są w stanie samodzielnie funkcjonować, potrzebują na co dzień pomocy innych osób.

Reklama

Choroba postępuje stopniowo, dlatego warto wychwycić jej objawy na wczesnym etapie rozwoju.

Typowym objawem demencji starczej jest zapominanie o wydarzeniach, które miały miejsce jakiś czas temu. Na początku pojawiają się problemy z przypomnieniem sobie, co konkretnie wydarzyło się kilka lat wcześniej, następnie – kilka miesięcy wcześniej. W zaawansowanym stadium rozwoju choroby osoba nią dotknięta nie umie przywołać w myśli sytuacji sprzed kilku godzin czy minut. Dość częstym wczesnym symptomem jest problem z przypomnieniem sobie, gdzie położyliśmy klucze do drzwi albo którego dnia przyjaciel ma swoje urodziny, choć zawsze znaliśmy tę datę. Oczywiście, nie chodzi tutaj o sytuacje sporadyczne, ale powtarzające się i utrudniające codzienne funkcjonowanie.

Reklama

Dodatkowo chory na demencję ma problemy z wysławianiem się, nazywaniem otaczających go przedmiotów, mówieniem po imieniu do bliskich.

Otępienie daje o sobie znać także kłopotami w orientacji czasowo-przestrzennej. Chory gubi się w miejscach, w których już bywał oraz nie rozpoznaje znanych mu osób. Nic dziwnego, że czuje się sfrustrowany, smutny, przygnębiony, zły, a nawet agresywny. Sytuacji nie ułatwia fakt, że chory nie dostrzega zagrożeń w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, nie umie ocenić ewentualnego zagrożenia.

Demencja starcza może dotknąć także ludzi młodych. Bywa wywoływana silnym stresem, depresją albo towarzyszy stwardnieniu rozsianemu. Najczęściej u młodych mamy do czynienia z otępieniem typu naczyniowego – kiedy naczynia krwionośne doprowadzające krew do mózgu zostają zablokowane, następuje niedotlenienie mózgu. Chory ma problemy z koncentracją i wysławianiem się. Tego typu objawy obserwuje się u palaczy, chorych na cukrzycę i z nadciśnieniem.

Reklama

Natomiast w przypadku seniorów otępienie najczęściej spowodowane jest chorobą Alzheimera, choroba Parkinsona.

Trwa ładowanie wpisu