Piramida stanowi graficzny opis odpowiednich produktów spożywczych. Im wyższe jest jej piętro, tym mniejszą ilość i tym rzadziej powinniśmy jeść konkretne produkty.

Reklama

Od teraz mamy Piramidę Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Zmiana nazwy i dopisanie do niej aktywności fizycznej ma zwrócić naszą uwagę na to, że aktywne życie jest równie istotne jak odpowiednia dieta.

Według najnowszych zaleceń ekspertów z Instytutu Żywności i Żywienia podstawą zdrowego stylu życia jest aktywność fizyczna, zaś największą część codziennego jadłospisu powinny stanowić owoce i warzywa (co najmniej 400 g, 3/4 warzywa i 1/4 owoce). Na kolejnym, trzecim miejscu znajdują się produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste. Dopiero nad nimi jest mleko i jego przetwory. Piąte miejsce w piramidzie zajmuje zaś mięso i – co ciekawe – to ono, a nie odwrotnie, ma być dodatkiem do warzyw (optymalna ilość to pół kilograma wołowiny, wieprzowiny i drobiu). Najlepsze z tej grupy są ryby i jajka. Na samym szczycie eksperci postawili tłuszcz oraz orzechy – choć nie można im odebrać miana zdrowych produktów, to ilość, jaką możemy spożywać, powinna być niewielka.

Z napojów powinniśmy pić głównie wodę, zaś niewiele herbaty i kawy (maksymalnie 3-5 filiżanek). Warto też sięgać po zioła, które zostały uwzględnione na piramidzie.

Nowa piramida żywieniowa zgodna jest z najnowszymi zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia. Pokazuje, że podstawą zdrowia jest aktywność fizyczna. Powinniśmy ruszać się codziennie, najlepiej 30-45 minut. Możemy energicznie spacerować, uprawiać jakiś sport, jeździć na rowerze. Dzięki temu organizm będzie lepiej funkcjonował, unikniemy otyłości. W duecie z odpowiednim odżywianiem zaprocentuje mniejszym ryzykiem chorób układu krążenia i nowotworów.

Reklama