Dieta bogatoresztkowa zawiera większe niż tradycyjna dieta ilości polisacharydów roślinnych (błonnika, hemicelulozy, ligniny, pektyn, gum). Według zaleceń lekarzy i dietetyków, w podstawowej diecie zdrowego człowieka powinno znajdować się 30-40 gramów polisacharydów. Dieta bogatoresztkowa zakłada, że codziennie należy dostarczyć organizmowi 50-70 gramów tych substancji.

Reklama

W codziennym jadłospisie powinno być dużo produktów obfitujących w błonnik pokarmowy: grube kasze, pieczywo ciemne, ryż brązowy, suszone owoce, owoce i warzywa, rośliny strączkowe. Zaleca się, aby kasz, makaronów i warzyw nie gotować do końca, tylko na półtwardo, by zachować jak najwięcej błonnika.

Do produktów znajdujących się w tradycyjnym menu warto dodawać te bogate w błonnik, np. płatki owsiane można łączyć z jogurtem czy sałatkami. Z kolei otręby pszenne stanowią idealny dodatek do ziemniaków, a nawet soków owocowych i warzywnych.

Z jadłospisu należy wyeliminować produkty wysokotłuszczowe. Od czasu do czasu można sobie pozwolić na małe ilości produktów o niewielkiej zawartości tłuszczu, np. plasterek sera żółtego lub twarogu można połączyć z pieczywem razowym bądź żytnim. Nie należy spożywać zbyt dużych ilości jajek. Zakazane są również wszelkie potrawy smażone i pieczone na tłuszczu. Chude mięsa, zalecane w diecie bogatoresztkowej, można gotować, dusić lub smażyć bez tłuszczu. Należy zrezygnować z cukru i słodyczy. Odradza się również picie mocnej herbaty.

Kontrowersje budzi stosowanie diety bogatoresztkowej u dzieci. Część specjalistów jest zdania, że błonnik ogranicza wchłanianie witamin, dlatego w przypadku dzieci i młodzieży warto poradzić się specjalisty. Podobnie należy postąpić w przypadku osób starszych.