Dobry plan

Reklama

Przede wszystkim nie powinniśmy rozpoczynać odchudzania bez odpowiedniego planu. Dobrze wyznaczyć sobie „godzinę 0”, czyli dokładny dzień, w którym zaczniemy cały proces. Nie róbmy tego jednak z dnia na dzień, ale kilka dni, a nawet tygodni wcześniej. Dzięki temu będziemy mieli czas, by przyjrzeć się swoim potrzebom, ocenimy realne możliwości, a przede wszystkim zaczniemy przyzwyczajać się do myśli o zmianie nawyków. W czasie poprzedzającym start odchudzania możemy poczynić małe zmiany, np. stopniowo regulować pory posiłków, wydłużyć czas spania lub sprawdzić, gdzie najlepiej kupować w okolicy świeże owoce i warzywa.

Warto również wcześniej zaplanować, jak będzie wyglądało odchudzanie – co będę jeść, jak często będę spożywać posiłki, na jaki rodzaj aktywności fizycznej się zdecyduję. Ustalenie zasad pomoże nam wytrwać w diecie. Ciągła zmiana reguł wprowadza niepotrzebny zamęt, przez co łatwiej poddać się, gdy przychodzą wątpliwości.

Nie zapominajmy o tym, by uzupełnić wiedzę na temat skutecznego odchudzania. Warto sprawdzić, które produkty są najbardziej kaloryczne, a które mają największy indeks glikemiczny. Dowiedzmy się, jakie ćwiczenia najskuteczniej spalają tkankę tłuszczową. Jeśli chcemy skorzystać z rady fachowców, możemy udać się do dietetyka lub trenera personalnego (sprawdź, jak wspomóc proces odchudzania: https://portal.abczdrowie.pl/jak-wspomoc-odchudzanie).

Gadżety

Reklama

Zanim rozpoczniemy walkę z nadwagą, sprawdźmy, czy jesteśmy zaopatrzeni we wszystkie niezbędne gadżety. Na pewno przyda się dobra waga łazienkowa oraz centymetr do mierzenia obwodu ciała. Zaopatrzmy się również w wagę kuchenną – odmierzanie porcji „na oko” nie sprawdzi się na dłuższą metę.

Reklama

Nie zapomnijmy o odpowiednim stroju do ćwiczeń – jeśli biegamy, koniecznie zakupmy specjalne buty do joggingu. A może wolimy pływać? Wtedy sprawdźmy, czy na pewno mamy czepek, okularki i strój kąpielowy. Dobór gadżetów sportowych zależy od dyscypliny, którą wybierzemy. Postarajmy zaopatrzyć się w nie, zanim zaczniemy odchudzanie. Dzięki temu wymówka w stylu: „Nie idę biegać, bo nie mam butów” nie zniechęci nas do podjęcia treningu (więcej informacji o skutecznych ćwiczeniach odchudzających można znaleźć na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia-odchudzajace-na-rozne-partie-ciala).

Głowa do góry

Dobre nastawienie to połowa, a nawet trzy czwarte sukcesu. Jeśli zaczynamy odchudzanie, powinniśmy wierzyć, że nam się uda. Warto również myśleć pozytywnie o samym procesie zrzucania zbędnych kilogramów. To przecież nie musi się kojarzyć z katorgą. Spójrzmy na to z innej – pozytywnej strony. Kiedy zaczynamy walkę o smukłą figurę, zaczynamy zdrowiej się odżywiać, czujemy się lżej, wykonywanie czynności fizycznych przychodzi nam z łatwością. Poza tym jesteśmy pewniejsi siebie – weszliśmy przecież na niełatwą ścieżkę i pomimo różnych trudności wciąż na niej jesteśmy.

No dobrze, ale co zrobić, gdy mamy gorszy dzień? Jak wytrwać, kiedy nie widzimy spektakularnych efektów? Najlepszym sposobem na takie kryzysy jest zaplanowanie diety na dłuższy okres. Zdrowe odchudzanie to zrzucenie nie więcej niż 1 kg w ciągu tygodnia. Jeśli już na początku będziemy świadomi tego, że odchudzanie to kwestia kilku, a nawet kilkunastu miesięcy, znacznie łatwiej będzie nam znieść małe porażki.