Dlatego poprosiliśmy o pomoc specjalistkę – dietetyk mgr Joannę Wasiluk (sprawdź profil: https://ranking.abczdrowie.pl/d/31668,joanna-wasiluk). Ekspert odpowiedziała nam na kilka najważniejszych pytań dotyczących żywienia ucznia.

Reklama

Jakich produktów nie może zabraknąć w drugim śniadaniu ucznia?

Odżywianie dzieci w wieku szkolnym odgrywa kluczową rolę w prawidłowym rozwoju młodego człowieka. Zdrowa dieta powinna pokrywać zapotrzebowanie na energię, składniki odżywcze, minerały i witaminy. Ważne są nie tylko trzy posiłki główne, ale także drugie śniadania i podwieczorki. W drugim śniadaniu ucznia nie może zabraknąć węglowodanów złożonych, stanowiących podstawowe źródło energii, białka i witamin. Doskonale nadaje się kanapka z pieczywem pełnoziarnistym, z chudą, dobrej jakości wędliną drobiową, jajkiem lub białym twarogiem i dużą porcją warzyw. Możemy także przekazać dziecku jogurt naturalny z garścią orzechów, pestek dyni czy słonecznika oraz owoce.

Czego absolutnie nie powinniśmy dawać dziecku na ten posiłek?

Z pewnością nie powinniśmy dawać dzieciom na drugie śniadanie słodyczy, dobrze znanych z reklam ,,słodkich kanapek’’, słonych przekąsek typu krakersy, paluszki, chipsy oraz słodzonych soków i napojów gazowanych. Nie polecam także jogurtów smakowych, ponieważ zawierają bardzo duże ilości cukrów prostych, syropu glukozowo-fruktozowego odpowiedzialnego za tycie, oraz sztucznych barwników, aromatów i konserwantów.

Reklama

Jakie produkty, które moglibyśmy podać na drugie śniadanie, wpłyną korzystnie na rozwój intelektualny dziecka?

Reklama

Na rozwój intelektualny dziecka pozytywnie wpływa białko, które poprawia koncentrację, ułatwia zapamiętywanie i pozwala na długo utrzymać uczucie sytości, dzięki czemu dziecko nie sięgnie po batonik. Białko możemy podać w postaci dobrej jakości drobiowej wędliny, serów czy jaj położonych na kanapki. Do prawidłowej pracy mózgu niezbędne są „dobre tłuszcze”. Znajdziemy je w orzechach, pestkach dyni czy słonecznika, które powinniśmy zapakować dziecku do szkoły, a także w oliwie z oliwek, którą warto polać przygotowaną do szkoły sałatkę. Aby dziecko miało energię, potrzebne są węglowodany złożone (dowiedz się, jakie jest dzienne zapotrzebowanie na węglowodany złożone: https://portal.abczdrowie.pl/dzienne-zapotrzebowanie-na-weglowodany). Szukajmy ich w pełnoziarnistym pieczywie, z którego powinniśmy robić kanapki dla naszego dziecka. Produkty pełnoziarniste dostarczą także magnezu, żelaza, witamin z grupy B, odpowiedzialnych za prawidłową pracę układu nerwowego. Pamiętajmy także o bogactwie witamin ukrytych w warzywach i owocach.

Jak rodzic może „przemycić” zdrowe produkty do śniadania dziecka?

Dzieci często „bronią się” przed zdrowym jedzeniem, a zadaniem rodzica jest je umiejętnie „przemycić” np. w formie kolorowych, zachęcających do zjedzenia kanapek, sałatek czy domowego musli w postaci mieszanek orzechów, suszonych owoców, płatków owsianych, otrąb, siemienia lnianego. Produkty warto zapakować w ciekawe pojemniczki na żywność, torebki, aby dziecko śmiało wyciągnęło je przy rówieśnikach. Posiłki nie mogą być monotonne i nudne.

Kiedy przygotowywać dziecku posiłek do szkoły? Czy koniecznie o poranku?

Rodzice bardzo często zaniedbują u swoich pociech drugie śniadania, tłumacząc się brakiem czasu rano. W rezultacie kupują dzieciom gotowe kanapki z bezwartościowego pszennego pieczywa, słodkie drożdżówki lub – co gorsza – dają pieniądze, które są wydawane na słodycze lub chipsy. Ale kto powiedział, że drugie śniadanie musi być przygotowywane o poranku? Jeżeli nie ma na to czasu, można zrobić zdrowy posiłek dzień wcześniej, schować do lodówki, a przed szkołą do plecaka dziecka.

Dzieci uwielbiają słodkości. Czy można jakieś zdrowe słodycze podawać im na drugie śniadanie? Jeśli tak, to jakie?

Za wszelką cenę powinniśmy ograniczać do minimum słodycze w diecie dziecka. Ewentualnie od czasu do czasu możemy podać na drugie śniadanie kawałek gorzkiej czekolady. Zamiast słodyczy zaproponujmy suszone owoce, bakalie lub domowej roboty batoniki musli czy ciasteczka owsiane, na które przepisy z łatwością znajdziemy w internecie. Możemy też podać pełnoziarniste pieczywo z miodem czy dżemem niskosłodzonym.

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.