Włoskie, laskowe, pistacjowe... chrup je na zdrowie! Przegląd orzechów
1 Są bardzo kaloryczne, bo zaledwie 100 g dostarcza 650 kcal, ale nie są to tzw. puste kalorie, bo pochodzą ze zdrowych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Orzechy włoskie obfitują w witaminy z grupy B, witaminę A, potas, żelazo magnez. Badania dowiodły, że obniżają poziom złego cholesterolu (dzięki zawartości kwasu alfa-linolenowego), poprawiają pracę mózgu i układu nerwowego. Polecane są osobom, które mają problemy z koncentracją i pamięcią.
Shutterstock
2 Obfitują w tłuszcze (75 proc. składu) i są najbardziej tłustymi oraz kalorycznymi (718 kcal w 100 g) spośród orzechów. Są źródłem potasu, który obniża ciśnienie krwi oraz fosforu wzmacniającego kości. Pomagają kontrolować poziom glukozy we krwi - dlatego polecane są cukrzykom. Pozyskiwany z nich olej wykorzystywany jest w kosmetyce.
Shutterstock
3 Zwierają dużą ilość selenu (najwięcej ze wszystkich orzechów) i wapnia. Selen poprawia płodność mężczyzn, bo wpływa na jakość nasienia. Wapń wzmacnia kości i zęby. Orzechy brazylijskie polecane są diabetykom, bo pomagają utrzymać poziom cukru w normie. Poza tym powinny po nie sięgać kobiety w ciąży, bo dostarczają kwasu foliowego.
Shutterstock
4 Nie są tak tuczące jak orzechy włoskie, bo zawierają mniej tłuszczu, za to mają od nich więcej potasu, magnezu i żelaza. Działają uspokajająco. Pomagają w nauce, bo usprawniają pracę mózgu. Poza tym korzystnie wpływają na funkcjonowanie układu krążenia, są pomocne w leczeniu miażdżycy.
Shutterstock
5 Chętnie sięgają po nie sportowcy, bo zawierają dużo białka, które pomaga budować masę mięśniową. Z kolei diabetykom pomagają utrzymać prawidłowy poziom cukru we krwi, jak również prawidłową masę ciała. Jako jedyne spośród orzechów zawierają luteinę i zeaksantynę - karotenoidy chroniące przed chorobami oczu, np. zwyrodnieniem plamki żółtej. Dzięki dużej zawartości żelaza pomagają leczyć anemię. Z tego też powodu powinny sięgać po nie kobiety w trakcie miesiączki. Choć dostarczają sporo kalorii (ponad 560 kcal w 100 g), to sprzyjają utrzymaniu prawidłowej masy ciała, bo obfitują w błonnik, który syci na długo i usprawnia metabolizm.
Shutterstock
6 Cenione są głównie za dużą zawartość selenu i ze względu na to polecane mężczyznom starającym się o dziecko (selen poprawia płodność, jakość nasienia). Podobnie jak nerkowce obfitują w witaminę K (w innych orzechach tej witaminy nie ma albo jest jej niewiele), odpowiedzialnej za prawidłową krzepliwość krwi.
Shutterstock
7 Przypominają orzechy włoskie, ale rosną w Ameryce Południowej i Afryce. Są słodsze w smaku. Obfitują w witaminę E - silny antyoksydant, który zwalcza wolne rodniki i hamuje procesy starzenia się komórek.
Shutterstock
8 Nerkowce są bogatym źródłem witamin z grupy B, zwłaszcza niacyny, dzięki czemu korzystnie wpływają na działanie układu nerwowego (koją nerwy). Jak wynika z badań, nerkowce poprawiają wrażliwość tkanek na insulinę, więc zapobiegają cukrzycy i pomagają cukrzykom w walce z chorobą. Poza tym mają niski indeks glikemiczny i stosunkowo niewiele kalorii w porównaniu z innymi orzechami. Dodatkowo podnoszą poziom serotoniny (hormonu szczęścia) w organizmie.
Shutterstock
9 Uważa się je za orzechy, choć naprawdę bliżej im do fasoli. Rosną pod ziemią i są nasionami w strączkach (dlatego zaliczane są do roślin strączkowych). Dostarczają porządnej porcji białka. Trzeba jednak uważać, bo często uczulają (zwłaszcza dzieci).
Shutterstock
10 Są bogate w magnez i fosfor, witaminy E i z grupy B. To dobra przekąska dla osób dbających o linię, bo sycą na długo i zapobiegają atakom wilczego głodu. Kobiety w ciąży doceniają migdały za właściwości łagodzące mdłości i zgagę. Natomiast diabetycy za niski indeks glikemiczny i poprawianie wrażliwości tkanek na insulinę. Poza tym migdały pomagają obniżyć poziom złego cholesterolu, wpływają na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia i serca.
Shutterstock
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję