Uwielbiana na całym świecie od setek lat, jest obecnie dostępna w coraz bardziej wymyślnych odsłonach - dodaje się ją do kosmetyków, piwa, a nawet stosuje przy masażach.

Reklama

Czekolada to wyrób cukierniczy, sporządzany z ziaren kakaowca. Ma wysoką wartość energetyczną - 100 gramów to 500-700 kalorii.

Historia smakołyku rozpoczęła się 2500 tysiąca lat temu, kiedy to specjalnym napojem czekoladowym rozkoszowali się Majowie i Aztekowie. Do Europy ziarna kakaowca przywiózł na początku XVI wieku Krzysztof Kolumb. Pierwsza tabliczka czekolady powstała dopiero w 1839 roku, w Niemczech. Wyprodukowała ją firma Jordan & Timaeus, z kakao, cukru i koziego mleka.

Czekolada oprócz tego, że jest pyszna i aromatyczna, spożywana w umiarkowanych ilościach wspomaga nasze zdrowie i poprawia humor.

Dlatego nie powinno dziwić, że na całym świecie ludzie wydają na ten smakołyk łącznie ponad 7 miliardów dolarów rocznie. Według badań, w 2012 roku najwięcej czekolady zjedzono w Szwajcarii - niemal 12 kilogramów na osobę, Irlandii - około 10 oraz Wielkiej Brytanii - 9 i pół. Polacy znaleźli się dopiero na 11. pozycji, z wynikiem około 6 kilogramów. Najmniej czekolady jada się w Indiach i Chinach.

Jak wynika z badań, już w 1750 roku przed naszą erą, Olmekowie zamieszkujący obszary dzisiejszego wybrzeża Zatoki Meksykańskiej, uprawiali kakaowce. Jednak to nie oni, a Majowie opracowali metodę fermentacji, prażenia i mielenia ziaren. Mieszali zmielone kakao z wodą i mączką kukurydzianą, dodawali miód i sproszkowane chili - w ten sposób uzyskiwali napój zwany gorzką wodą.

Zwyczaj spożywania czekolady przejęli od Majów Aztekowie, dodając do wywaru wanilię, pieprz czy suszone płatki kwiatów.
Do Europy z Ameryki Południowej czekoladę przywiózł Krzysztof Kolumb. Gdy w 1502 roku dotarł do wyspy Guanaja u wybrzeży dzisiejszego Hondurasu, natknął się na aztecką łódź przewożącą nasiona kakaowca. Jednak pierwszy duży transport surowca sprowadził hiszpański konkwistador Ferdynand Cortez. Na Starym Kontynencie jeszcze przez wiele lat napój z ziaren kakaowca nie cieszył się popularnością. Sytuacja zmieniła sie dopiero, gdy hiszpańscy mnisi wpadli na pomysł dosypania do zmielonych ziaren cukru, cynamonu i anyżu.

Choć czekoladę potrafiono utwardzać, powstały produkt nie miał wiele wspólnego z dzisiejszą czekoladą, ponieważ ziarna nie były odtłuszczane. Dopiero w XIX wieku holenderski chemik Konrad Jan van Houten opracował hydrauliczną prasę, która skutecznie oddzielała tłuszcz od reszty kakaowej substancji.

Dzień czekolady jest obchodzony również 4 września.