Mimo, że badania prowadzone przez niezależnych ekspertów potwierdzają, że margaryna jest doskonałym elementem dobrze zbilansowanej diety, nadal pokutuje wiele mitów na jej temat. Poniżej rozprawiamy się z tymi najczęściej powtarzanymi. Zapraszamy też na stronę www.margaryna.com, na której można znaleźć wiele ciekawych informacji na temat margaryny oraz roli tłuszczów w diecie.

Reklama

1. Margaryna zawiera dużo tłuszczów trans

Nic bardziej mylnego! Dawniej produkcja margaryny polegała na utwardzaniu olejów roślinnych przez częściowe uwodornianie nienasyconych kwasów tłuszczowych. W przypadku gdy proces uwodornienia nie był przeprowadzony do końca, margaryna zawierała tłuszcze trans. Dzisiaj nie stosuje się już częściowo utwardzonych olejów roślinnych – wszystkie margaryny produkowane przez Unilever są praktycznie wolne od tłuszczów trans (poniżej 1% w produkcie).

2. Margaryna to sama chemia produkowana w skomplikowanym procesie

To kolejny mit. Margarynę można zrobić w bardzo prosty sposób mieszając ze sobą kilka składników dostępnych w domowej kuchni: olej roślinny, sól, żółtko, wodę lub mleko, sok cytrynowy i tłuszcz stały np. kokosowy. Wbrew obiegowej opinii produkcja margaryny na dużą skalę nie jest bardzo skomplikowana, natomiast przebiega z zachowaniem rygorystycznych norm jakościowych, co oznacza wysoki stopień bezpieczeństwa dla konsumentów.

3. Margaryna nie ma witamin

Zgodnie z prawem wszystkie rodzaje margaryn w Polsce są obowiązkowo wzbogacane w witaminy A i D. Ponadto margaryna zawiera także witaminę E, która występuje naturalnie w olejach używanych do jej produkcji. Na rynku dostępne są też margaryny prozdrowotne, wzbogacone w składniki, które mają pozytywny wpływ na zdrowie, na przykład fitosterole obniżające stężenie cholesterolu we krwi.

Reklama

4. Margaryna nie jest źródłem dobrych tłuszczów

To nieprawda. Dobrej jakości margaryna zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe, np. Omega-3 i Omega-6 występujące w olejach, z których jest produkowana, czyli np. rzepakowym i słonecznikowym. Te cenne dla organizmu kwasy linolowy i α-linolenowy odpowiedzialne są m.in. za utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu we krwi. W tym celu powinniśmy spożywać dziennie 2g kwasów Omega-3 i 10g Omega-6. Dla przykładu, 20g, czyli rekomendowana dzienna porcja margaryny o zawartości tłuszczu 60% pokrywa co najmniej 15% zapotrzebowania na kwas Omega-6 i 30% na Omega-3.