Koszty niezdrowego odżywiania

Reklama

2 litry napoju kosztują około 4 zł. Za podobną cenę możemy kupić sok, ale już tylko litr. Co się mieści w różnicy 2 zł za litr? Owoce, brak cukru i konserwantów. Minimalna zawartość owoców w napoju to 20 proc. i właśnie taką zawartość owoców one mają. W odróżnieniu od dwa razy droższych soków, w składzie napojów można znaleźć dodany cukier, sztuczne aromaty i konserwanty.

Podobnie jest z całą gamą produktów spożywczych. Jakość kosztuje. - Tańsze produkty to żywność przetworzona, produkowana z gorszych, tańszych półproduktów - mówi Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl. - Oszczędność jest cechą pożądaną, ale nie radzę oszczędzać na jakości żywności - dodaje.

Według danych WHO, największy odsetek otyłych osób występuje w biedniejszych środowiskach. Konsekwencją wybierania najtańszych produktów może być notoryczne przedawkowywanie zalecanej dziennej dawki cukru (max. 50 g) i tłuszczów (max. 70 g) oraz nagromadzenie szkodliwych substancji dla organizmu. W Polsce leczenie otyłości i jej powikłań pochłania około 11 miliardów zł, czyli ponad 20% budżetu przeznaczonego na ochronę zdrowia.

Niezdrowa dieta utrzymywana przez lata prowadzi do chorób cywilizacyjnych, m.in. cukrzycy typy 2. W Polsce choruje na nią już co dziesiąta osoba, z czego jedna trzecia jeszcze o tym nie wie. Na samo leczenie cukrzycy oraz koszty związane z utratą produktywności państwo wydaje około 6 miliardów zł rocznie, a wydatki te z roku na rok rosną. Za leczenie cukrzycy chory płaci też sam i to niemało – miesięczny rachunek za leki i osprzęt do glukometru i pompy insulinowej może oscylować nawet wokół 500 zł.

Jeść zdrowo = jeść więcej

- Ludzki organizm do dobrego funkcjonowania potrzebuje wielu składników, nie tylko węglowodanów, białek, tłuszczów, ale też błonnika, witamin, minerałów. Jeśli któregoś z tych elementów będzie za dużo lub za mało, odbije się to na stanie zdrowia - mówi dietetyk Krzysztof Wojdat, założyciel cateringu DietBox.pl.

Ile kosztuje powszechna w Polsce dość monotonna dieta oparta na przetworzonej żywności, a ile dieta urozmaicona i jakościowa - sprawdził serwis Okazjum.pl. - Policzyliśmy, ile kosztuje zdrowe odżywianie, a ile typowo polska dieta na parówkach i rosole z makaronem – mówi Dawid Piaskowski z Okazjum.pl, serwisu świadomych zakupów. - Różnica 7 zł dziennie nie jest duża, w perspektywie miesiąca kwota zwiększa się o około 200 zł – komentuje Piaskowski. Cena przykładowego zbilansowanego dziennego menu to około 20 zł, menu oparte na kanapkach i obiedzie z rosołem, mielonym i ogórkiem kiszonym kosztowało około 13.

- W różnicy między dwoma jadłospisami mieści się przede wszystkim zupełnie inna zawartość składników odżywczych – komentuje zestawienie Krzysztof Wojdat z DietBox.pl. – Zestaw „zdrowy” opiera się na zbilansowanych i mniej kalorycznych produktach. To wyjaśnia też, dlaczego może on kosztować więcej – żeby się nim najeść trzeba zjeść więcej – wyjaśnia Wojdat.

Dieta „niezdrowa” przekracza zalecaną dzienną dawkę węglowodanów i tłuszczu, nie dostarcza odpowiedniej ilości błonnika (25 g), a przy tym jest zbyt kaloryczna (o około 40 proc. w stosunku do zaleceń dietetyków), co przy konsekwentnym jej utrzymywaniu przekłada się na problemy z wagą. W „niezdrowym” menu jest zbyt mało warzyw i owoców, zaledwie około 330 g, a w efekcie za mało błonnika i witamin.

- Kluczowym wyzwaniem w temacie odżywiania jest odejście od złych nawyków żywieniowych – mówi Beata Straszewska ze Stewiarnia.pl. - Wystarczy zastosować zdrowe zamienniki: zamiast tłustej wieprzowiny jeść indyka, zamiast cukru – stewię, zamiast białego pieczywa – pełnoziarniste. Zdrowie zawsze jest warte wydatków, a najlepszym sposobem na oszczędzanie sobie wydatków na zdrowie w przyszłości, jest zdrowy sposób odżywiania już teraz - dodaje Straszewska.

Zasady zdrowej diety:

1. Ogranicz cukier, sól i tłuszcze
2. Produkty pszenne zamień na pełnoziarniste
3. Jedz dużo warzyw i owoców – tych o niskim indeksie glikemicznym
4. Mięso i ryby jedz tylko chude