Granaty od lat cieszą się dobrą prasą. Wcześniejsze badania dowodziły, że są znakomitym „lekiem” na męskie problemy z libido. Poza tym chronią przed niektórymi rodzajami raka, m.in. prostaty, jajnika i szyjki macicy. Tym razem naukowcy z Catalan Institute for Cardiovascular Sciences w Hiszpani zaobserwowali, że granaty wzmacniają serce i naczynia krwionośne, zwłaszcza u osób, które nie stronią od produktów podnoszących poziom cholesterolu.

Reklama

Według autorów badania wystarczy pić sok z granatów do obiadu złożonego z frytek i hamburgera, by wzmocnić naczynia krwionośne i zapobiec chorobom serca oraz udarowi mózgu. Siłą granatów jest duża zawartość polifenoli, które sprawiają m.in. że naczynia krwionośne są bardziej elastyczne. Dawka terapeutyczna to już 200 mg polifenoli dziennie. Dostarczymy jej w około 100 ml soku z granatów (przyjmuje się, że szklanka soku z granatów zawiera ok. 550 mg polifenoli).

- Wzbogacenie diety w granaty pomaga zapobiec lub opóźnić dysfunkcję śródbłonka, która odgrywa znaczącą rolę w rozwoju zmian miażdżycowych i innych chorób układu sercowo-naczyniowego prowadzących do udaru mózgu – podkreśla dr Lina Badimon.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>