Każdy uzależniony, który próbował odstawić papierosy, dobrze wie, jak trudne to zadanie. Mózg domaga się bodźców, jakich do tej pory dostarczała mu nikotyna. Podobnie jest z cukrem - twierdzi holenderski ekspert i szef amsterdamskiej służby zdrowia Paul van der Velpen.
- Cukier jest najgroźniejszym narkotykiem wszech czasów - przekonuje. - Uzależniającym i groźnym dla zdrowia.
Jak podkreśla van der Velpen, cytowany przez brytyjski dziennik "Daily Mail", przybywa osób otyłych, przez co rosną koszty leczenia chorób związanych z otyłością. Jego zdaniem, choć wiele mówi się o konieczności uprawiania ćwiczeń fizycznych, to o wiele bardziej efektywna byłaby zmiana diety przez wyeliminowanie z niej cukru. A to z kolei jest wręcz niemożliwe, z uwagi na łatwość, z jaką cukier uzależnia.
Co dzieje się z człowiekiem, który sięga po słodkie pożywienie? Holenderski ekspert powołuje się na badania, z których wynika, że kiedy posilamy się jedzeniem pozbawionym cukru, najadamy się do momentu, aż nasz żołądek jest pełen i wysyła sygnał: stop! Natomiast kiedy zaczynamy jeść słodycze, mózg ignoruje sygnał od żołądka.
Natomiast człowiek uzależniony od cukru, kiedy już zacznie się nim zajadać, może jeść cukier tak długo, aż rozboli go brzuch. Dopiero ból lub pogorszenie samopoczucia są argumentami, które przekonują mózg do odstawienia słodkiej używki.
- Należy koniecznie wprowadzić regulacje dotyczące zawartości cukru w przetworzonych produktach i najlepiej obłożyć cukier akcyzą, tak jak alkohol czy papierosy - przekonuje Paul van der Velpen.
Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>