Sezon na pomidory tak naprawdę trwa okrągły rok. Można je spożywać, gdy są świeże i surowe oraz pod postacią np. przecierów. Warto z tego skorzystać. Jak wynika z badań naukowców z University of Eastern Finland w Kuopio, wzbogacenie codziennej diety o pomidory pomaga uchronić się przed udarem mózgu.

Reklama

U osób spożywających pomidory ryzyko udaru mózgu jest nawet o 55 proc. niższe w porównaniu z osobami, które stronią od pomidorów - czytamy w serwisie naukowym BBC News, powołującym się na publikację w "Neurology".

W czym tkwi siła pomidorów? W dużej zawartości likopenu - naturalnego barwnika (czerwonego, a więc występującego także np. w arbuzach i papryce), który jest silnym przeciwutleniaczem.

Naukowcy doszli do tych wniosków po przeprowadzeniu badania z udziałem 1031 Finów w wieku 46-65 lat. Na początku projektu sprawdzono u wolontariuszy poziom likopenu we krwi, a następnie ponawiano te badanie krwi przez kolejnych 12 lat. W ciągu tego okresu udaru doznało 67 uczestników, w tym aż 25 z grupy 258-osobowej z najniższym poziomem likopenu we krwi, zaś tylko 11 z 259-osobowej grupy z wysokim poziomem likopenu.

Według naukowców likopen może zapobiegać tworzeniu się skrzepów krwi, które mogą prowadzić do udaru mózgu.

Reklama

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>