Prozdrowotne działanie żurawiny doceniają osoby, które doświadczały zakażeń dróg moczowych. Nic dziwnego, bo jak dowodzą uczeni na łamach „Archives of Internal Medicine”, żurawina zapobiega infekcjom. Domowy sposób walki z zakażeniem ma naukowe uzasadnienie.

Reklama

Okazuje się, że żurawina zawiera substancję, która zapobiega kolonizacji niektórych bakterii na ścianach pęcherza moczowego. Przede wszystkim zwalcza bakterię E. coli (pałeczka okrężnicy) odpowiedzialną za ponad 80 procent wszystkich zakażeń dróg moczowych.

Jak podaje serwis BBC News, sok z żurawiny ma zdecydowanie lepsze działanie niż tabletki zawierające żurawinę. Badania w laboratorium wykazały, że trzeba jeść żurawinę kilka razy dziennie, by uchronić się przed atakiem E. coli. Aktywność żurawiny widoczna jest 8 godzin po spożyciu.

Badacze zwracają uwagę na fakt, że żurawina ma wysoką zawartość cukru i nie dla każdego jest wskazana. Poza tym nie każdemu przypada do gustu smak soku z żurawiny i niektórzy wolontariusze uczestniczący w badaniu, w którym należało pić trzy szklanki soku dziennie, na własną prośbę mieli zmniejszoną ilość soku.

Zdrowie dziennik.pl na Facebooku: polub i bądź na bieżąco >>>