Według danych International Obesity Taskforce w Polsce otyłych jest 21 proc. mężczyzn i 24 proc. kobiet. Co stawia nas niemalże na równi z Anglikami (odpowiednio 22 proc. i 24 proc.), Niemcami (21proc. i 21 proc.) oraz Czechami (24 proc. i 22 proc.).
Choć teoretycznie zbędne kilogramy przeszkadzają Polakom, 73 proc. osób z nadwagą deklaruje, że są zadowoleni ze swojego wyglądu - wynika z sondażu "Demokracja wg wagi" przeprowadzonego przez pracownię badań publicznych TNS OBOP na zlecenie firmy Herbalife.
Sondaż ujawnił również, że znacznie częściej odchudzają się osoby o prawidłowej wadze niż otyłe, a powodem zrzucania kilogramów jest u nich niska samoocena (36 proc). Tymczasem zaledwie co piąta osoba puszysta (19 proc.) przyznaje, że podstawowym impulsem do odchudzania jest dla nich właśnie brak akceptacji własnego ciała. Główną motywacją do walki z nadwagą jest stan ich zdrowia (35 proc.).
Najpopularniejszą metodą odchudzania, zarówno wśród szczupłych Polaków (75 proc), jak i tych walczących z nadwagą (72 proc), jest spożywanie mniejszych ilości jedzenia. W dalszej kolejności plasują się ćwiczenia fizyczne oraz sięganie po potrawy niskotłuszczowe, a także połączenie diety oraz ćwiczeń.
>>> Czytaj także: Zdrowe odżywianie według Polaków
Co ciekawe, zbawienny wpływ wzmożonej aktywności fizycznej na poprawę sylwetki zdecydowanie częściej doceniają osoby z prawidłową masą ciała. Ponad 60 proc. ludzi szczupłych deklaruje, że starając się odchudzać zwiększają swoją aktywność. Tę samą metodę stosuje zaś zaledwie 49 proc. osób borykających się z nadwagą.
Badanie telefoniczne (CATI) zrealizowane przez TNS OBOP na zlecenie Herbalife zostało przeprowadzone w dniach 19-28 września 2011 roku na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków w wieku od 18 lat.