Naukowcy z Karolinska Institutet przeanalizowali dane ze szwedzkiego rejestru bliźniąt. Wzięli pod lupę przypadki aż 8534 osób w wieku 65 lat i starszych. W tej grupie było 350 pacjentów ze zdiagnozowaną demencją oraz 114 z podejrzeniem tej choroby. Następnie przeanalizowali dane zebrane 30 lat wcześniej, by wyodrębnić tych uczestników badania, którzy w wieku średnim mieli nadwagę lub byli otyli – okazało się, że stanowili oni ok. 30 proc. wszystkich badanych (2541 osób).

Reklama

Po porównaniu bliźniąt z za wysokim wskaźnikiem BMI oraz z prawidłowym, okazało się, że u osób z nadmierną wagą w średnim wieku ryzyko demencji i choroby Alzheimera wzrosło aż o 80 procent! Naukowcy te wyniki badań opublikowali w piśmie „Neurology”.

Badanie objęło także aspekt ryzyka demencji w parach, gdy jedno z bliźniąt miało demencję, a drugie nie. Tu naukowcy nie zauważyli istotnego statystycznego związku między za wysokim wskaźnikiem masy ciała a wystąpieniem demencji. Z tego można wysunąć wniosek, że na związek między nadwagą i otyłością a demencją wpływ mają czynniki środowiskowe z wczesnych etapów życia oraz czynniki genetyczne.