Qnexa, bo tak nazywa się lek opracowany przez uczonych z Duke University, działa rewelacyjnie. W badaniach wzięło udział 2,5 tys. otyłych Amerykanów, którzy dostawali nowy specyfik i placebo. Testy pokazały, że Qnexa hamuje głód, pomaga w zrzuceniu wagi i jest skuteczniejsza niż stosowany do tej pory Orlistat. Jest tylko jedno „ale”. A właściwie dwa.

Reklama

Nowy lek zawiera składniki, których użycie budzi wiele wątpliwości lekarzy. To fentermina, czyli pochodna amfetaminy, oraz topiramat – specyfik stosowany do powstrzymywania ataków epilepsji.

Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków nie wyraziła na razie zgody na rejestrację nowego leku. Zażądała więcej informacji na temat jego działania. Te zastrzeżenia są uzasadnione, ponieważ produkty na bazie tej pochodnej amfetaminy były już wycofywane z aptek w Wielkiej Brytanii. Tamtejsze służby medyczne podejrzewały, że przyjmowanie fenterminy podnosi ryzyko wystąpienia zawału serca. Leki, które mają fenterminę w składzie, nie są rejestrowane w Polsce.

Topiramat z kolei jest łączony z przypadkami występowania defektów u noworodków, z problemami z pamięcią pacjentów oraz wahaniami ich nastroju.

Naukowcy z Duke University, którzy opublikowali wyniki badań w magazynie naukowym „The Lancet”, przekonują, że połączenie fenterminy i topiramatu jest skutecznym i rewolucyjnym lekiem na otyłość. Być może. Poczekajmy na kolejne badania.