Czerniak to złośliwy nowotwór skóry, który wywodzi się z komórek barwnikowych zwanych melanocytami. Melanocyty wytwarzają barwnik melaninę, który nadaje kolor skórze, włosom i oczom.

Czerniak może pojawić się na skórze, błonach śluzowych, paznokciach, a nawet w gałce ocznej.

Reklama

Objawy czerniaka

Jego objawami są m.in. asymetryczny kształt zmiany. Nierówny brzeg. Niejednorodne zabarwienie. Średnica przekraczająca 5 mm. Swędzenie, krwawienie lub zaczerwienienie wokół znamienia.

Jakie są czynniki ryzyka?

NFZ ostrzega, że zagrożenie zachorowaniem na czerniaka wzrasta u osób: o jasnej karnacji, rudych lub blond włosach, niebieskich oczach, licznych piegach z dużą liczbą znamion barwnikowych, znamion w miejscach drażnienia, które doznały oparzeń słonecznych, szczególnie w dzieciństwie, słabo tolerujących słońce, opalających się z dużym trudem lub w ogóle, przebywających w pełnym słońcu powyżej godziny dziennie, u których w rodzinie występowały przypadki czerniaka lub innych nowotworów skóry, korzystających z solarium.

Jak się przed nim chronić?

NFZ przypomina, jak możemy się chronić przed tego rodzaju nowotworem. Raz w miesiącu warto oglądćj swoją skórę. "Sprawdź, czy Twoje znamiona nie zmieniły kształtu, koloru, wielkości lub nie pojawiły się nowe.
Szczególnie latem unikaj nadmiernego słońca w godzinach 11:00 – 16:00" - tłumaczy NFZ.
Wart stosować przez cały rok kremy z filtrem, aby chronić skórę przed szkodliwymi promieniami UV.