Kiedy ciśnienie jest zbyt niskie? Ryzyko rośnie wraz z wiekiem

Niedociśnienie może wystąpić u osób w każdym wieku. Bardziej prawdopodobne jest jednak pojawienie się objawów u osób po 50. roku życia. Może również wystąpić i nie dawać żadnych objawów u osób bardzo aktywnych fizycznie, co częściej zdarza się u osób młodszych.

Za niskie ciśnienie krwi ogólnie uważa się odczyt ciśnienia krwi niższy niż 90 milimetrów słupa rtęci (mm Hg) dla górnej liczby (skurczowe) lub 60 mm Hg dla dolnej liczby (rozkurczowej).

Reklama

Przyczyny niskiego ciśnienia krwi mogą być różne, od odwodnienia po poważne schorzenia. Ważne jest, aby dowiedzieć się, co jest jego przyczyną, aby w razie potrzeby móc je leczyć.

Reklama

Ponieważ niskie ciśnienie krwi występuje powszechnie i często nie powoduje żadnych objawów, nie można określić, ilu osób dotyczy. Jednak jeden z jego typów, niedociśnienie ortostatyczne, pojawia się częściej wraz z wiekiem. Szacuje się, że cierpi na nią 5 proc. osób w wieku 50 lat, a u osób powyżej 70. roku życia odsetek ten wzrasta do ponad 30 proc.

Typy niskiego ciśnienia krwi. Większość dotyczy seniorów

Reklama

Niedociśnienie ortostatyczne to nagły spadek ciśnienia krwi podczas wstawania z pozycji siedzącej lub po położeniu się. Przyczyną może być odwodnienie, długotrwałe leżenie w łóżku, ciążę, niektóre schorzenia i leki. Ten typ niskiego ciśnienia krwi jest powszechny u osób starszych.

Niedociśnienie po posiłku. Ten spadek ciśnienia krwi występuje od jednej do dwóch godzin po jedzeniu. Dotyczy osób starszych, szczególnie tych z wysokim ciśnieniem krwi lub chorobami autonomicznego układu nerwowego, takimi jak choroba Parkinsona. Jedzenie małych posiłków o niskiej zawartości węglowodanów, picie większej ilości wody i unikanie alkoholu może pomóc złagodzić objawy.

Niedociśnienie o podłożu neuronalnym. Jest to spadek ciśnienia krwi występujący po dłuższym staniu. Ten typ niskiego ciśnienia krwi dotyka głównie młodych dorosłych i dzieci. Może to wynikać z nieprawidłowej komunikacji między sercem a mózgiem.

Zanik wieloukładowy z niedociśnieniem ortostatycznym. To rzadkie zaburzenie, zwane także zespołem Shy-Dragera, wpływa na układ nerwowy kontrolujący mimowolne funkcje, takie jak ciśnienie krwi, tętno, oddychanie i trawienie. Jest to związane z bardzo wysokim ciśnieniem krwi podczas leżenia.

Objawy niskiego ciśnienia. Niebezpieczny jest nagły spadek

Objawy niedociśnienia obejmują zawroty głowy, oszołomienie i omdlenia, ale wiele osób nie ma żadnych oznak takiego stanu. Inne symptomy niedociśnienia mogą obejmować:

  • Niewyraźne lub zanikające widzenie
  • Zmęczenie
  • Problemy z koncentracją
  • Mdłości
  • U niektórych osób niskie ciśnienie krwi może być oznaką choroby podstawowej, szczególnie gdy spada nagle lub występuje z objawami.

Nagły spadek ciśnienia krwi może być niebezpieczny. Zmiana o zaledwie 20 mm Hg – na przykład spadek ze 110 mm Hg skurczowego do 90 mm Hg – może powodować zawroty głowy i omdlenia. A duże spadki np. spowodowane niekontrolowanym krwawieniem, ciężkimi infekcjami lub reakcjami alergicznymi, mogą zagrażać życiu.

Ekstremalnie niskie ciśnienie krwi może prowadzić do wstrząsu. Jednak nie zawsze powinno martwić

Objawy takiego wstrząsu (szoku) obejmują:

  • Zagubienie, szczególnie u osób starszych
  • Zimna, lepka skóra
  • Bladość skóry
  • Szybki, płytki oddech
  • Słaby i szybki puls
  • Jeśli wystąpią objawy skrajnie niskiego ciśnienia krwi (niedociśnienia) lub wstrząsu, należy zwrócić się o pomoc lekarską.

Większość ekspertów medycznych uważa, że ciśnienie krwi jest zbyt niskie tylko wtedy, gdy powoduje objawy. Sporadyczne drobne zawroty głowy lub oszołomienie mogą być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak spędzanie zbyt dużej ilości czasu na słońcu lub w wannie z jacuzzi.

Ważne jest, aby udać się do lekarza, aby otrzymać prawidłową diagnozę. Jeśli stale masz niskie odczyty ciśnienia krwi, ale czujesz się dobrze, lekarz może po prostu monitorować cię podczas rutynowych kontroli stanu zdrowia. Pomocne może być zapisywanie objawów, czasu ich wystąpienia i tego, co w tym czasie robisz.