Jedna na osiem osób na świecie choruje na otyłość

Otyłość to przewlekła, złożona choroba charakteryzująca się nadmiernym odkładaniem się tkanki tłuszczowej, która może negatywnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie.

Otyłość zwiększa ryzyko cukrzycy typu 2 i chorób serca, może wpływać na zdrowie kości i reprodukcję, zwiększa ryzyko niektórych nowotworów. Ale to nie wszystko - znaczny nadmiar kilogramów wpływa też negatywnie na naszą jakość życia, np. na sen i poruszanie się, pogarsza nasze kontakty społeczne oraz dewastuje psychikę.

Reklama

Fakty nie pozostawiają złudzeń: mamy do czynienia z epidemią otyłości. Jak podaje WHO, od 35 lat na całym świecie otyłość dorosłych wzrosła ponad dwukrotnie, nastolatków aż czterokrotnie. W 2022 roku jedna na osiem osób na świecie cierpiała na otyłość, a 2,5 miliarda dorosłych miało nadwagę. Ponad 390 mln dzieci i młodzieży w wieku 5–19 lat miało nadwagę, w tym 160 mln cierpiało na otyłość.

Nadwaga to stan nadmiernego odkładania się tkanki tłuszczowej. Co ją powoduje?

Nadwaga i otyłość wynikają z braku równowagi pomiędzy poborem energii (sposób odżywiania) i wydatkowaniem energii (aktywność fizyczna).

W większości przypadków jest chorobą wieloczynnikową, wynikającą ze środowiska sprzyjającego otyłości, czynników psychospołecznych i wariantów genetycznych. Wśród przyczyn można wyróżnić pojedyncze przypadki spowodowane lekami, chorobami czy unieruchomieniem.

- Skuteczne leczenie otyłości ma istotny wpływ na poprawę zdrowia i życia pacjentów. Myśląc o zdrowiu, warto pamiętać, że choroba otyłościowa niszczy życie na długo przed śmiercią. To nie tylko kwestia ilości lat życia, ale także jakości życia - przekonuje na swoim profilu w mediach społecznościowych psycholożka i psychoterapeutka Dorota Minta.

Reklama

Jak rozpoznać otyłość? To ważne, bo może prowadzić do wielu chorób

Rozpoznanie nadwagi i otyłości przeprowadza się na podstawie pomiaru masy ciała i wzrostu oraz obliczenia wskaźnika masy ciała(BMI). Wskaźnik masy ciała jest zastępczym wskaźnikiem otłuszczenia, a dodatkowe pomiary, takie jak obwód talii, mogą pomóc w rozpoznaniu otyłości.

Nadwaga w dzieciństwie i okresie dojrzewania wpływa bezpośrednio na zdrowie dzieci i młodzieży i wiąże się z większym ryzykiem i wcześniejszym wystąpieniem różnych chorób niezakaźnych, takich jak cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia.

Otyłe dzieci z dużym prawdopodobieństwem będą dorosłymi cierpiącymi na otyłość, ale są także obarczone większym ryzykiem rozwoju chorób niezakaźnych w wieku dorosłym.

Szacuje się, że w 2019 r. wyższe niż optymalne BMI spowodowało około 5 milionów zgonów z powodu chorób niezakaźnych, takich jak choroby układu krążenia, cukrzyca, nowotwory, zaburzenia neurologiczne, przewlekłe choroby układu oddechowego i zaburzenia trawienne.

Otyłość ma druzgocący wpływ na psychikę. Zwłaszcza u młodych ludzi

Otyłość to choroba, która ma niekorzystne konsekwencje psychologiczne i społeczne. Szczególnie dotkliwie odczuwają je dzieci i młodzież. Wpływa na wyniki w szkole i jakość życia, co pogłębia piętnowanie osób otyłych, dyskryminacja i znęcanie się nad nimi.

- Warto zauważyć, że problem otyłości ma także głębokie powiązania z psychologią człowieka.
Psychologiczne aspekty otyłości obejmują nie tylko konsekwencje samej choroby, ale także wpływ, jaki ma ona na samoocenę, zdrowie psychiczne oraz relacje interpersonalne - podkreśla Dorota Minta.

- Osoby zmagające się z otyłością często doświadczają nie tylko wyzwań związanych z kontrolą masy ciała, ale także borykają się z niską samooceną, poczuciem winy czy stygmatyzacją społeczną — tłumaczy ekspertka.

- Wiedza na temat psychologicznych aspektów otyłości może pomóc w lepszym wsparciu osób zmagających się z tą chorobą oraz promowaniu bardziej pozytywnego i wspierającego środowiska społecznego - dodaje Minta.