Czym jest niezamierzona utrata masy ciała? Może być sygnałem ostrzegawczym

Niezamierzona utrata wagi następuje wtedy, gdy bez zmiany diety czy rozpoczęcia aktywności fizycznej (ćwiczeń czy treningów) tracimy kilogramy. Eksperci twierdzą, że osoby, które doświadczyły niewyjaśnionej lub nieoczekiwanej utraty masy ciała o 5 proc. lub więcej w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, powinny zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu.

Dlaczego to ważny sygnał? Jak wynika z nowego badania, pracownicy służby zdrowia, którzy w ciągu ostatnich dwóch lat doświadczyli nieoczekiwanej utraty wagi, byli narażeni na znacznie wyższe ryzyko zachorowania na raka w ciągu kolejnego roku w porównaniu z tymi, którzy w ostatnim czasie nie schudli.

Reklama
Reklama

W badaniu wzięło udział 157 474 uczestników, a mediana wieku wynosiła 62 lata. Naukowcy przeanalizowali ich dane, aby zidentyfikować niedawną utratę wagi i późniejsze ryzyko raka.

Zauważyli, że poprzednie badania wykazały związek między spadkiem masy ciała a rozpoznaniem choroby onkologicznej. Ryzyko zachorowania na raka było wyższe w ciągu pierwszego roku po utracie wagi.

Które nowotwory objawiają się szybką utratą masy ciała? Jeden z nich atakuje coraz młodsze osoby

Spośród nowotworów, którym objawem było szybkie chudnięcie, najczęstszy był rak górnego odcinka przewodu pokarmowego. Stwierdzono również, że inne rodzaje nowotworów, w tym nowotwory krwi, rak jelita grubego i płuc, występują częściej u osób, które niedawno straciły na wadze.

Z kolei rak piersi, narządów płciowych, dróg moczowych i mózgu, a także czerniak nie były powiązane z utratą masy ciała.

Dr Wael Harb, hematolog i onkolog medyczny w MemorialCare Cancer Institute w Orange Coast tłumaczy w rozmowie z Medical Ndews Today, że nieplanowana utrata masy ciała zawsze była sygnałem ostrzegawczym możliwej choroby podstawowej a osoby, które utraciły wagę w niewyjaśniony sposób, powinny zacząć od lekarza rodzinnego.

- Inne objawy mogą pomóc zawęzić obszar poszukiwań. Utrata masy ciała może sygnalizować chorobę układu trawiennego, taką jak celiakia lub problemy z tarczycą. Jednak, jak wskazuje badanie, może również sygnalizować raka. Jeśli wykluczy się inne choroby, lekarz powinien przeprowadzić dalsze badania - tłumaczy specjalista.- Jeśli przeoczymy nowotwór, lekarz i pacjent stracą szansę na wczesną diagnozę i leczenie, co jest ważne w przypadku wszystkich nowotworów – dodał.

Jaki spadek wagi jest niepokojący? Są konkretne wskazówki

Dodatkowo czynnikami, na które warto zwrócić uwagę są procent masy ciała i wiek danej osoby.

Badacze odkryli wzrost częstości występowania raka trzustki, szpiczaka, żołądka i przełyku, jelita grubego i piersi, a także nowotworów w stadium II i IV po niewyjaśnionej utracie masy ciała o ponad 5 proc. masy ciała.

Jej spadek o ponad 10 proc. powodował zwiększoną częstość występowania raka górnego odcinka przewodu pokarmowego, nowotworów krwi, jelita grubego i płuc.

Badanie jednak miało kilka ograniczeń, bo swoją wagę ciała uczestnicy badania zgłaszali samodzielnie i robili to tylko dwa razy w roku, więc częstsze raportowanie mogło dać inny wynik. Nie wiadomo też, czy występowały inne objawy związane z nowotworem w tym samym czasie.

Naukowcy zauważyli również, że uczestnikami analizy byli pracownicy służby zdrowia, którzy mogli mieć większą wiedzę na temat objawów raka albo lepszy dostęp do opieki zdrowotnej.

Inne problemy zdrowotne też wiążą się z nagłym chudnięciem. Nadwaga też nie wskazana

Nowotwory to nie jedyne choroby, które mogą się objawiać zmianą liczby kilogramów widoczną na wadze. Inne schorzenia też mogą również powodować jej szybką utratę. Dlatego lekarze powinni wziąć pod uwagę tę możliwość podczas oceny stanu zdrowia fizycznego chudnącego pacjenta.

Inne przyczyny obejmują na przykład złe odżywanie i brak równowagi elektrolitowej, kamienie w pęcherzyku żółciowym, ostrą dnę moczanową.

Ale warto pamiętać, że nadwaga też nie jest dobra dla naszego stanu zdrowia, bo zwiększa ryzyko niektórych nowotworów, w tym: raka przełyku, raka piersi u kobiet, które przeszły menopauzę, raka macicy, raka jajnika, raka trzustki, raka pęcherzyka żółciowego, raka nerek i wątroby.

Eksperci twierdzą, że otyłość i nadwaga mogą powodować zmiany w organizmie, w tym długotrwałe stany zapalne, które mogą prowadzić do rozwoju raka.