Mężczyźni nie chcą szukać pomocy

Szacuje się, że w Polsce ok. 8 mln ludzi cierpi na stany depresyjne lub depresję, z czego tylko 1,5 mln jest diagnozowanych i leczonych - podaje gov.pl. Psycholodzy wiedzą, że mężczyźni znacznie rzadziej niż kobiety szukają pomocy nie tylko w przypadku depresji, ale wszelkich problemów psychicznych.

Kobiety otrzymują diagnozę depresji dwa razy częściej niż mężczyźni. Może to wynikać z faktu, że mężczyznom trudniej jest zaakceptować fakt, że cierpią na to schorzenie, obawiają się uznania za słabych, uważają chorobę za "niemęską".

Reklama

Większe problemy mężczyzn z wyrażaniem emocji mogą powodować depresję i są dużą barierą w leczeniu. Dlatego jest znacznie mniejsze prawdopodobieństwo, że mężczyzna przyzna się do objawów depresji i zwróci o pomoc do specjalisty.

Badacze i klinicyści są zdania, że tradycyjne oznaki depresji (smutek, poczucie bycia bezwartościowym, nadmierne poczucie winy) mogą nie odzwierciedlać doświadczenia stanu depresyjnego u wielu mężczyzn.

Reklama

Tak chorują na depresję mężczyźni

Psycholog Aaron Rochlen z Uniwersytetu w Teksasie twierdzi, że tradycyjna męska rola – która ogranicza ekspresję emocjonalną i zachęca do skupiania się na sukcesie, władzy i rywalizacji – wiąże się z negatywnymi konsekwencjami fizycznymi i psychologicznymi, takimi jak depresja, stany lękowe i problemy w relacjach.

Mężczyźni w depresji tracą zainteresowanie pracą, rodziną i hobby oraz mają trudności ze snem i wykonywaniem codziennych obowiązków. Chorobę mogą tez wyrażać w postaci zwiększonego zmęczenia, drażliwości i złości, czasem nawet ubliżania czy agresji. Często wykazują niektóre z następujących objawów:

  • smutek lub poczucie pustki
  • ogromne zmęczenie
  • rozdrażnienie i złość, a nawet agresja
  • zachowania ryzykowne
  • poczucie beznadziei lub niepokoju
  • trudności z koncentracją
  • zaburzenia snu (niemożność spania lub zbyt długi sen)
  • przejadanie się lub całkowity brak apetytu
  • bóle głowy, problemy trawienne
  • utrata zainteresowania seksem
  • brak zaangażowania w pracę, zainteresowanie rodziną, porzucenie hobby
  • Myśli i próby samobójcze.

Nietypowe oznaki męskiej depresji: używki i pracoholizm

Wykazano również, że mężczyźni z depresją częściej sięgają po narkotyki i alkohol, być może w celu poradzenia sobie ze złym stanem psychicznym. To może dodatkowo maskować objawy depresji, utrudniając jej wykrycie i skuteczne leczenie.

Psychologowie badają także, czy mężczyźni cierpiący na depresję próbują ukryć ją skłonnością do pracoholizmu czy narażaniem na ryzykowne zachowania. Nieleczona depresja może skutkować problemami osobistymi, rodzinnymi i finansowymi, a nawet samobójstwem.

W Polsce w wyniku samobójstwa umiera siedem razy więcej mężczyzn niż kobiet, co może wynikać z częstszego występowania nieleczonej depresji. Warto pamiętać, że osiem na dziesięć przypadków depresji reaguje na leczenie.

Lekarze mogą również przeoczyć objawy depresji u starszych mężczyzn. Szczególnie trudno jest stwierdzić depresję, jeśli mężczyźni mają inne problemy zdrowotne, takie jak choroby serca, udar lub nowotwór, które mogą powodować objawy depresyjne albo leki, które przyjmują, mogą powodować depresyjne skutki uboczne.

Jednak rozpoznanie depresji wśród osób starszych jest niezwykle istotne, ponieważ to właśnie oni, zwłaszcza starsi mężczyźni, mają jeden z najwyższych wskaźników samobójstw. Naukowcy starają się pomóc lekarzom w wykrywaniu i leczeniu depresji u osób starszych, które zwykle dobrze reagują na leki, psychoterapię lub ich połączenie.