Nowotwory złośliwe to narastający problem zdrowotny, społeczny i ekonomiczny

Jego skalę pokazuje liczba nowych zachorowań - około 170 tys. oraz liczba zgonów - ponad 100 tys. zgonów. Obecnie ponad 1,17 mln Polaków żyje z chorobą nowotworową. Częstość występowania nowotworów wzrasta wraz z wiekiem dziesięciokrotnie co dwie, trzy dekady życia.

Nowotwory są drugą w kolejności przyczyną zgonów w Polsce, zaraz po chorobach układu krążenia. Odpowiadają za około jedną czwartą zgonów. Eksperci szacują się, że co druga osoba rozwinie jakąś postać nowotworu w ciągu swojego życia. Wczesne wykrycie choroby może uratować życie, dlatego tak ważna jest świadomość jej objawów.

Reklama

Medycyna wyróżnia ponad 200 różnych rodzajów nowotworów, niektóre mają wyraźniejsze objawy, inne rozwijają się "po cichu".

Warto pamiętać, że wiele objawów może mieć zupełnie niezwiązane z nowotworem lub nieszkodliwe przyczyny. Jeśli jednak wystąpi którakolwiek z wymienionych poniżej dolegliwości, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem rodzinnym.

Objawy raka nie zawsze czytelne. Te dolegliwości powinny skłonić cię do wizyty u lekarza

Eksperci radzą, aby główny posiłek dnia był czasem, gdy przyjrzymy się wszelkim nietypowym problemom z jedzeniem i trawieniem.

Jedną z rzeczy, na którą należy zwrócić uwagę, są trudności w połykaniu, przeżuwaniu lub uczucie, że coś utknęło w gardle. Wreszcie, jeśli wystąpi niestrawność lub zgaga utrzymująca się przez trzy tygodnie lub dłużej lub jeśli jest ona niezwykle bolesna, powinna nam się zapalić czerwona lampka. Warto jednak pamiętać, że jest to normalny objaw po zjedzeniu dużego, pikantnego posiłku.

Powinieneś także porozmawiać z lekarzem, jeśli cierpisz na wzdęty lub opuchnięty brzuch. Szczególnie, gdy objaw taki pojawia się wielokrotnie lub trwa długo. Wzdęcia są objawem wielu schorzeń, ale występują także w przypadku niektórych rodzajów nowotworów, np. raka jajnika, jajowodów czy otrzewnej.

Istotne są wszelkie zmiany w wypróżnieniach, szczególnie w przypadku problemów utrzymujących się przez trzy tygodnie lub dłużej. Luźny lub cieknący stolec, zatwardzenie, konieczność częstszego oddawania moczu lub krew w kale powinny być sygnałem ostrzegawczym. W takim przypadku także udajmy się do lekarza specjalisty, by rozwiać wszelkie wątpliwości.