Woda zdrowia doda, ale niewskazana jest przesada

Utrzymywanie odpowiedniego nawodnienia jest ważne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, zwłaszcza jego układu moczowego i pokarmowego oraz układu krążenia, który pompuje krew do serca.

Reklama

Nawodnienie sprawia też, że mamy więcej energii, lepszy nastrój oraz lepszą zdolność koncentracji i pamięć krótkotrwałą.

Reklama

Niezależnie od tego, czy jest to dzbanek na biurku czy najmodniejsza butelka, bez której nigdzie się nie ruszamy, woda jest zachwalana jako najlepsza forma nawodnienia organizmu. Jednak, podobnie jak z każdą rzeczą, którą wprowadzamy do organizmu i z piciem wody niektórym osobom udaje się przesadzić.

Ile powinniśmy pić? Oto wskazówki

Ilość wody, jaką powinniśmy wypić dziennie, to odwieczne pytanie, na które nie ma jednej uniwersalnej odpowiedzi. Wszystko zależy to od takich czynników, jak nasz stan zdrowia, waga, lokalizacja i rodzaj aktywności, jakie podejmujemy i w jakich warunkach.

Amerykańska Narodowa Akademia Medyczna zaleca picie 3,7 litra wody dziennie dla mężczyzn i 2,7 litra dla kobiet, co odpowiada dziennemu spożyciu tego płynu ze wszystkich pokarmów i napojów.

Wiele osób trzyma się zasady, którą wskazuje Mayo Clinic i jest łatwa do zapamiętania - wypicie ośmiu szklanek wody dziennie (1,9 litra) zazwyczaj utrzymuje dobry poziom nawodnienia organizmu. Niektórzy ludzie mogą potrzebować mniej pić, inni trochę więcej.

Nie ma potrzeby zmuszania się do picia większej ilości wody ani noszenia butelki z wodą, chyba że planujesz ćwiczyć lub spędzać czas na świeżym powietrzu i będziesz narażony na działanie wysokiej temperatury które może powodować utratę płynów w wyniku pocenia się.

Reklama

Nadmierne nawodnienie jest trudne, ale możliwe. Dlaczego pijemy za dużo?

Jak mówi dr Kambiz Kalantari, nefrolog z Mayo Clinic w Rochester w stanie Minnesota w rozmowie z CNN:- Nie jest łatwo przeciążyć nerki, ale zdarzają się sytuacje, w których ludzie mają obsesję na punkcie picia wody. Mówimy o 10, 15 litrach, które obciążają te organy.

Często celem picia większej ilości wody jest zrzucenie nadwagi. Picie wody z umiarem przed posiłkiem może pomóc wypełnić żołądek i sprawić, że poczujemy się pełniejsi i mniej zjemy.

Zdaniem lekarzy, picie wody, gdy odczuwamy pragnienie, może aktywować reakcje związane z dopaminą, które zapewniają ludziom przyjemność. Jednak nadmierne poleganie na rzeczach, które nam poprawiają samopoczucie może prowadzić do zwiększonego spożycia wody, a w efekcie - przewodnienia.

W sytuacjach, które mogą mieć poważny wpływ na zdrowie psychiczne, takich jak izolacja społeczna lub przewlekły stres i stany lękowe, uspokajamy się przez picie wody, co też może przyczynić się do nadmiernego nawodnienia.

Nerki często same radzą sobie z przewodnieniem

Istnieją ograniczenia dotyczące ilości płynów, który nerki są w stanie wydalić, jeśli nie zjedliśmy tego dnia odpowiedniej ilości pokarmu.

- W przypadku większości ludzi wypicie wystarczającej ilości wody, aby napełnić dwie butelki o pojemności 1,2 litra w ciągu 10 godzin, pozwoli na bezpieczne uniknięcie odwodnienia i przewodnienia - tłumaczy dr Ryan Bober, specjalista chorób wewnętrznych w Cedars-Sinai w Los Angeles.

Jeśli wypijemy za dużo wody, to w większości przypadków nerki wydalą nadmiar płynu, co spowoduje częste oddawanie moczu. Jeśli nie są w stanie wydalić nadmiaru wody z powodu choroby przewlekłej, takiej jak choroba nerek lub nadmiernego ich przeciążenia, pojawiają się problemy, które mogą wymagać wizyty w szpitalu.

Czym jest zatrucie wodne?

Zatrucie wodne występuje, gdy płynu jest w organizmie tak dużo, że nadmiar nie może zostać usunięty poprzez pocenie się lub oddawanie moczu i powoduje hiponatremię, czyli stan, w którym poziom sodu we krwi spada poniżej normalnego zakresu.

Oprócz nadmiernego oddawania moczu objawy zatrucia wodnego mogą obejmować:

  • uczucie drażliwości, ospałość,
  • łatwość rozproszenia uwagi lub dezorientację,
  • wymioty i nudności,
  • w ekstremalnych przypadkach drgawki i śpiączkę, a nawet śmierć.

Zazwyczaj łagodne przypadki przewodnienia – które wynikają z wypicia zbyt dużej ilości wody w krótkim czasie lub wypicia zbyt dużej ilości wody w ciągu kilku dni, np. 2–3 litrów na godzinę lub 10 litrów dziennie ustąpią same, gdy dana osoba przestanie pić tyle wody. Wtedy nerki wydalą jej nadmiar w ciągu kilku dni.

Tak było w przypadku aktorki Brooke Shields, która doświadczyła takiego stanu we wrześniu 2023 roku, kiedy poczuła się źle po wypiciu zbyt dużej ilości wody. Shields trafiła do szpitala, gdzie zdiagnozowano u niej niski poziom sodu we krwi.