Jak dodano, od września we wszystkich grupach wiekowych zidentyfikowano 659 przypadków inwazyjnej formy paciorkowca grupy A, co jest wyższą liczbą w porównywalnym okresie roku niż każdym z poprzednich pięciu sezonów zimowych, a oprócz dzieci, zmarło też 47 osób dorosłych. Spośród zgonów dzieci 13 odnotowano w Anglii, a po jednym - w Walii i w Irlandii Północnej.

Reklama

UKHSA wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii, występującej w gardle oraz na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.

Objawy

Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również powodować następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc. Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, zaś infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków.

Ale GAS może także, w niektórych przypadkach, powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, np. poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca.

Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS, to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego - którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - oraz martwicze zapalenie powięzi, która jest infekcją powodującą zniszczenie tkanek i wymagającąoperacji. Obie te formy są rzadkie, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński