We wtorek, 6 grudnia, potwierdzono, że infekcja ta była przyczyną śmierci pięcioletniej dziewczynki z Irlandii Północnej. Wcześniej siedmioro dzieci zmarło z tego powodu w Anglii, a jedno w Walii.

Reklama

Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) wyjaśnia, że paciorkowiec grupy A (GAS) jest rodzajem bakterii występującej w gardle i na skórze i u większości ludzi nie powoduje żadnych objawów. Może jednak powodować szereg różnych chorób nosa, gardła i płuc. Może być rozprzestrzeniana poprzez kaszel, kichanie i kontakt fizyczny ze skórą. Osoby będące nosicielami bakterii mogą nie mieć żadnych objawów, ale tak samo mogą ją przenosić, jak osoby, które zachorowały.

Objawy zakażenia paciorkowcem

Objawy paciorkowca grupy A obejmują ból przy przełykaniu, gorączkę, spuchnięte migdałki z białymi plamami, spuchnięte gruczoły szyjne, wysoką temperaturę lub wysypkę skórną. Bakteria może również następujące dolegliwości: zapalenie migdałków, zapalenie gardła, szkarlatynę, infekcje skórne czy zapalenie płuc. Większość przypadków infekcji gardła przechodzi samoistnie, zaś infekcje skórne mogą wymagać zastosowania antybiotyków.

Ale GAS może także, w niektórych przypadkach, powodować bardzo poważne infekcje, znane jako inwazyjny GAS (iGAS). Dzieje się tak, gdy bakteria omija naturalne mechanizmy obronne organizmu i dostaje się do części ciała, w których zwykle nie występuje, np. poprzez krew, mięśnie głębokie lub płuca. Najcięższe formy inwazyjnej choroby GAS to paciorkowcowy zespół wstrząsu toksycznego - którego objawami są wysoka gorączka, niskie ciśnienie krwi, szkarlatyna, uszkodzenie nerek lub wątroby oraz wymioty i biegunka - oraz martwicze zapalenie powięzi, która jest infekcją powodującą zniszczenie tkanek i wymagającą operacji. Obie te formy są rzadkie, ale zespół wstrząsu toksycznego charakteryzuje się wysoką śmiertelnością.

Inwazyjna forma paciorkowca grupy A występuje rzadko, ale w tym roku nastąpił wyraźny wzrost przypadków, szczególnie u dzieci poniżej 10 lat. Jak informuje UKHSA, w tym roku odnotowywane są 2,3 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 1 do 4 lat w porównaniu ze średnią 0,5 w latach przed pandemią Covid-19 (2017-19) i 1,1 zachorowania na 100 tys. dzieci w wieku od 5 do 9 lat w porównaniu ze średnią 0,3 w latach 2017-19.