Mapy prawdy. Co wiemy o chorej Polsce i jej leczeniu
1 Jak tłumaczą nasi rozmówcy, lepiej działa tam leczenie na wcześniejszych etapach i nie trzeba posuwać się do tak radykalnych kroków. Podobnie jest z dostępem do rehabilitacji. Tu też mamy Polski A, B, C i D. Przy wszczepieniu endoprotezy biodra w pierwszych 40 dniach od zabiegu mieszkańcy Opolskiego mają nikłe szanse na szybki powrót do zdrowia. Do rehabilitacji w ramach NFZ ma dostęp jedynie... 5 proc. operowanych. Dla porównania w kujawsko-pomorskim – 40 proc. (choć nadal nie jest to dobry wynik). Nie chodzi zatem o różnice w granicach błędu statystycznego, lecz nawet kilkudziesięciu procent.
Dziennik Gazeta Prawna
2 W ostatnim dniu grudnia Ministerstwo Zdrowia opublikowało mapy zdrowotne dla 30 wybranych chorób, m.in. układu kostnego, pediatrycznych, cukrzycy czy porodów. Dzięki nim można prześledzić sytuację epidemiologiczną w tym zakresie w 16 województwach. Mapy pokazują również, jak będzie wyglądała sytuacja w przyszłości: gdzie i jakie choroby będą się rozwijać, czy wystarczy lekarzy i miejsc do leczenia. Mapy są analizą demograficzną i epidemiologiczną skorelowaną z analizą stanu i wykorzystania zasobów, a także prognozą potrzeb zdrowotnych.
Dziennik Gazeta Prawna
3 Te dane nie są optymistyczne. Oto niektóre z przykładów: aż co piąty pacjent po udarze trafia do ośrodka, w którym nie otrzymuje podstawowego leczenia trombolitycznego (sprzyjającego rozpuszczaniu skrzepów). Alzheimer jest rozpoznawany zbyt rzadko i tylko w przypadku 52 proc. hospitalizacji pacjentom z tą chorobą została udzielona porada psychologiczna. Okazuje się również, że ból kręgosłupa to jeden z głównych powodów hospitalizacji. Zaś przy udarach mózgu u dzieci dostępność do rehabilitacji jest znikoma – większość rodziców korzysta z prywatnych świadczeń. To już trzeci raz, gdy Ministerstwo Zdrowia publikuje mapy. Pierwsze dotyczyły sytuacji zdrowotnej w onkologii i kardiologii. Kolejne podsumowały sytuację w dostępie do leczenia szpitalnego. Publikacja odbyła się zgodnie z harmonogramem realizowanego projektu pod nazwą Mapy Potrzeb Zdrowotnych – Baza Analiz Systemowych i Wdrożeniowych, który jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
Dziennik Gazeta Prawna
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję